Hudební ceny Anděl získali Dyk, Langerová a Kryštof

Členové Akademie populární hudby vybrali po dvaadvacáté držitele hudebních cen Anděl. Cenu v kategorii Zpěvák roku získal Vojtěch Dyk ze skupiny Nightwork. Zpěvačkou roku se stala Aneta Langerová. Skupinou roku je Kryštof.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudební cena Anděl | Foto: Press kit

Akademici tentokrát hlasovali přímo na místě v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Diváky tentokrát svým vystoupením pobavili Lucie Bílá, A Banquet, Aneta Langerová, Boris Carloff, skupina Charlie Straight či Gabriela Gunčíková.

Hlavní kategorie
Skupina roku: Kryštof
Zpěvák roku: Vojtěch Dyk
Zpěvačka roku: Aneta Langerová
Objev roku: skupina Zrní
Album roku: Inzerát (Kryštof)
Skladba roku: Coco (Charlie Straight)
Videoklip roku: Falling (Boris Carloff)

Ceny předávali slavní s dětmi, zpěvák Janek Ledecký se synem Jonášem, režisérka a scenáristka Mirjam Landa s dcerami, klarinetista Felix Slováček se synem Felixem, producent Lešek Wronka s dcerou, nebo Michael Kocáb s dcerou. Večerem provázel moderátor Leoš Mareš.

Žánrové kategorie
Alternativní scéna: Please The Trees
Folk a country: Karel Plíhal
Elektronická hudba: Boris Carloff
Hard & Heavy: Master’s Hammer
Punk & Hard core:Pipes and Pints
World Music: Tomáš Kočko a Orchestr
Ska & Reggae: MikkiM
Hip-hop & R'n'B: Hugo Toxxx
Jazz & Blues: Inner Spaces feat. David Dorůžka

Mezi hodnotiteli letos nezasedli zástupci gramofirem, manažeři a producenti hudebního průmyslu, ale hudební novináři a publicisté. Ceny se tak stávají zrcadlem hudební scény a měly by doporučovat posluchačům interprety domácí scény, které není třeba opomenout.

Cenu za nejprodávanější album roku si převzal Jaromír Nohavica za Tak mě tu máš. Prodalo se ho takřka 38 tisíc kusů. Do síně slávy byl letos uveden Pavel Bobek. Při převzetí ceny sklidil bouřlivý potlesk ve stoje.

Podle hudebního publicisty Karla Veselého však větší váhu mají ceny menší – ceny kritiků a odborníků, které upozorňují i na menšinovou tvorbu, která obvykle nedostává prostor v médiích. Jsou podle něj o to více užitečnější, že nemají potřebu posluhovat hudebnímu průmyslu. Takovými cenami jsou ceny Apollo a Vinyla.

pir, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme