Letos je to třicet let, co se u nás objevilo album Thriller Michaela Jacksona

Před třiceti lety mohli fanoušci zpěváka Michaela Jacksona v tehdejším socialistickém Československu oslavovat. V obchodech s hudbou se u nás poprvé objevilo Jacksonovo veleúspěšné album Thriller. V tehdejší době to byla hudební událost číslo jedna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Jackson | Foto: Sony Music

„Pro mě osobně jako pro fanynku Jackson znamená Thriller. Tenkrát se chodívalo hlavně na černé burzy, ale já jsem to koupila ze Supraphonu. Poslouchala jsem to dennodenně, byly to perfektní zážitky. Myslím si, že dodneška zvuk toho alba nikdo nepřekonal,“ říká fanynka Mirka Kašubová.

Kašubová vzpomíná na rok 1984, kdy bylo u nás album Thriller poprvé možné legálně koupit.

Deska, na které jsou hity jako Billy Jeane, Beat it, nebo The Girl is mine byla v té době už dva roky na světě a doslova válcovala všechny možné hudební kategorie a žebříčky. Michael Jackson za ní získal osm sošek Grammy, do té doby jich nikdo tolik nedostal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úspěšné Jacksonovo album Thriller připomněl reportér Kryštof Benoni

„Myslím si, že Michael Jackson se na albu Thriller vzepjal k úžasnému autorskému i interpretačnímu výkonu. Podle mě je to album, kde zpívá vůbec nejlíp, včetně takových těch zajíkavostí nebo zámlk. Poprvé tam zpívá duet s Jacksonem Paul McCartney,“ připomíná hudební publicista Miloš Skalka.

Desku s Michaelem Jacksonem v bílé košili na přebalu vydalo nakladatelství Supraphone. Tehdejší režim povoloval jen omezené množství západních titulů ročně. Michael Jackson ale cenzorům nevadil. Vydání Thrilleru podle Jiřího Paulů, který pracoval v zahraničním oddělení nakladatelství Supraphonu, nic nebránilo.

„V roce 1984 bylo mým úkolem sehnat smluvní oprávnění u nositele práv, protože desky, které se u nás lisovaly, vycházely v původních obalech. Museli jsme sehnat také master nahrávku, která stála na začátku výrobního řetězce,“ popisuje Paulů.

Tanec oživlých mrtvol v Praze

Alba se prodalo v českých zemích 150 tisíc kusů. Jeho úspěch podpořil i známý hororový videoklip Johna Landise, ve kterém se Michael Jackson mění ve vlkodlaka a tančí se zombie.

Známou scénu si čeští fanoušci připomněli i rok po Jacksonově smrti. Zatančit si s nimi mohla i usměvavá a sympatická Mirka.

„Oni udělali instruktážní videa a my jsme se potom doma učili kroky na Thriller, což byl tříminutový tanec oživlých mrtvol. Když jsme to uměli, 28. srpna 2010 se vyrazilo a šlo se po Praze a dotančili jsme až na Hradčanské náměstí. Turistům se to velmi líbilo, natáčeli si to,“ vzpomíná Kašubová.

Album Thriller v roce 2008 přijala do svých sbírek knihovna amerického kongresu pro jeho nezpochybnitelný kulturní význam. Na celém světě se ho prodalo 110 milionů kopií, což z něj do dnešního dne dělá nejprodávanější desku všech dob. Michael Jackson už úspěch do své smrti v roce 2009 nedokázal překonat.

Kryštof Benoni Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme