Lightning Bolt, potěšení, z kterého bude vaše stereo plakat

U Load Records vychází pátá řadovka rhode-islandského experimentálního dua Lightning Bolt. Nová várka noiserockového průplachu ponese název Earthly Delights a museli jsme si na ni počkat čtyři dlouhé roky. Jestli stálo čekání za to, zjistil zvídavý redaktor Robert Candra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lightning Bolt | Foto: Press kit

Dva Brianové, Gibson a Chippendale, dvě paličky, kukla na hlavu s vestavěným mikrofonem z telefonního sluchátka, několik basových a jedna nebo dvě bendžové struny, hrst efektů. A hlavně manická energie, která před sebou žene hlukovou kouli, až uši krvácejí. To jsou Lightning Bolt v kostce. Respektive v chumlu uřícených fanoušků, protože tihle dva se vyhýbají vyvýšeným pódiím jako čert kříži. Součástí jejich "guerrillového" koncertního stylu jsou i vystoupení odpálená sotva pár sekund poté, co dohraje předkapela, a často začínající Chippendaleovým skokem z reprobeden rovnou za bubny.

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELOU RECENZI!

Přehrát

00:00 / 00:00

Lightning Bolt: vaše stero bude potěšením plakat

Na jejich radikálním hudebním projevu se dá těžko vyspekulovat něco přelomově nového. Lightning Bolt to dobře vědí a ani se o nic takového nesnaží. Noiserocková palba v jejich spartánském podání je postavená na repetitivních motivech gradujících k psychedelické katarzi a zpestřená improvizačními prvky. V tomto smyslu se Earthly Delights od minulého, čtyři roky starého alba Hypermagic Mountain příliš neposunulo.

Lightning Bolt - Earthly Delights | Foto: Load Records

Ale něco nového se tu určitě najde. Nemusíte jít až tak hluboko pod uřvanou slupku hlukové agrese, abyste v aktuální kolekci skladeb objevili překvapivě chytlavé melodické motivy. Na druhou stranu zvuk je oproti minulé desce pokud možno ještě drastičtější - řezavě masivní a zkreslený tak, že vaše stereo bude chtít plakat. Ale v tom je zároveň kouzlo Lightning Bolt. Sami s nadsázkou říkají, že na jejich koncerty se chodí proto, aby se nic nevidělo a neslyšelo.

Lightning Bolt ovšem nejsou jen hlukoví maséři. Ve skladbě Funny Farm si dokážou zablbnout s bluegrassovým motivem preludovaným na bendžové struny, v následující kratičké Rain On Lake I´m Swimming In zase jen tak z legrace předvedou, že noiseovou psychedelii umí prodat i v nesrovnatelně jemnějším balení.

Lightning Bolt | Foto: Press kit

Earthly Delights může být pro mainstreamem rozmazlené ucho téměř neúnosným extrémem, z hlediska diskografie kapely je to ale deska spíš evoluční než revoluční. Lightning Bolt si dál jedou svoje - a jízda to je zběsilá. Nebojte se přistoupit. Ovšem nečekejte, že vám tihle dva přibrzdí.

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme