Děti během Noci s Andersenem čtou i v Českém rozhlase, natočí také pohádku

Na více než tisíci místech v celém Česku a na dalších asi dvou stovkách míst v zahraničí se dnes koná Noc s Andersenem. Děti všech věkových kategorií má formou hry a dobrodružství přivést k četbě a do knihoven. Do akce se zapojil i Český rozhlas. Čtyřicet dětí dnes přespí v jeho budově v Praze na Vinohradech. Podívají se například na divadelní představení nebo si zkusí natočit rozhlasovou pohádku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noc s Andersenem

Noc s Andersenem | Foto: Martin Kutil

Noc s Andersenem vznikla mimo jiné jako pocta slavnému dánskému pohádkáři Hansi Christianu Andersenovi. Jeho jméno je pro akci, která má však hlavně přivést děti ke čtení knih, symbolické.

Jak upozorňuje překladatel František Fröhlich, který pořídil nové překlady asi dvou třetin Andersenových pohádek, dánský spisovatel chtěl, aby jeho příběhy děti bavily i poučily.

Přehrát

00:00 / 00:00

O díle a jazyku dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena mluvil jeho překladatel František Fröhlich

„Jedinečnost Andersenova stylu je v tom, že on své pohádky velmi rád předčítal a sehrával. A ta jedinečnost je mimo jiné dána tím, že chtěl, aby to zaujalo ty děti, ale zároveň chtěl, aby to četly třeba i s prospěchem a aby ocenili humor pohádek dospělí,“ podotýká Fröhlich.

Během akce se však nebude jen číst. Na řadě míst, kde se noc s Andersenem koná, budou děti také spát. To je i případ Českého rozhlasu. Pořadatelé plánují, že děti ulehnou o půlnoci, ony samy by ale většinou raději zůstaly vzhůru až do ranních hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Zuzana Vlčková se byla podívat, jak tráví Noc s Andersenem děti v budově Českého rozhlasu

Jenom se čtením by zřejmě nevystačily, a tak jsou pro ně připraveny mimo jiné také písničky, vyprávění pohádek nebo vaření.

Projekt noční společné četby dětské literatury, ale i koncertů, her a dalších aktivit se rozrostl do mezinárodních rozměrů.

Kromě České republiky a Slovenska se koná například v australském Sydney, v Paříži, Londýně, Frankfurtu nad Mohanem, v Rusku, Slovinsku či Chorvatsku.

Vznikl však v Česku. Za počátky Noci s Andersenem stojí dvě knihovnice z Uherského Hradiště – Hana Hanáčková a Miroslava Čápová – které před třinácti lety uspořádaly úplně první ročník.

Právě za propagaci a rozšíření díla Hanse Christiana Andersena dostaly před pár dny v Dánsku ocenění od Výboru Hanse Christiana Andersena.

Zuzana Vlčková, Jan Richter, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme