Antiretrovirální léky zabraňují přenosu HIV. Musí se ale podat včas

Studie amerických vědců za účasti odborníků z celého světa ukázala, že časnější nasazení antiretrovirálních léků proti HIV snižuje riziko šíření tohoto viru. Pokud nakažení dostanou léky včas, sníží se pravděpodobnost, že HIV onemocní také jejich partneři o 96 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti a AIDS v Kambodži | Foto: Magna Děti v tísni

Podle jihoafrického vědce Iana Sanneho, který se na studii podílel, jde o průlomové zjištění:

Přehrát

00:00 / 00:00

Časnější nasazení antiretrovirálních léků proti HIV snižuje riziko šíření tohoto viru, tvrdí vědci. Otázky pro Petra Jansu z Ústavu chemie a biochemie AV ČR.

„Ten výsledek - 96 procent - je pozoruhodný. Teď bude důležité, jak se poznatky, ke kterým jsme dospěli, odrazí v mezinárodních léčebných programech. Budou se muset také připravit nové balíčky preventivních opatření pro jednotlivé země. Zjistili jsme navíc, že včasné nasazení antiretrovirálních léků má vliv nejen na riziko přenosu, ale také na zdravotní stav pacienta s HIV. S antiretrovirálními léky se o 40 procent snížilo riziko nakažení jinými infekčními nemocemi, například tuberkulózou."

Výzkum začal v roce 2005. Vědci testovali 1763 párů z různých zemí světa, u kterých je jeden z partnerů HIV pozitivní.

Česká spolupráce

Na americkém výzkumu spolupracoval tým kolem mezinárodně uznávaného chemika, profesora Antonína Holého. Tím hlavním objevem je snížení rizika přenosu viru HIV na partnera, pokud se ve velmi rané fázi nemoci nasadí léky.

Jak řekl Rádiu Česko Petr Jansa z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, ranná fáze, kdy se nasazují léky, nastává tak brzy, jak jen to jde.

„Léky pana profesora Holého dokonce dovolují až tu maximální dobu, což je zhruba 12 hodin, kdy dojde k takzvanému jakoby rozbalení viru a jeho integraci do našich vlastních buněk. A v této fázi už zdrojem viru není virus sám, ale naše buňky. To znamená, že do této doby, pokud se lék podá, tak je možné zabránit i postinfekci, i tomu nakaženému, pokud se do 12 hodin podá lék, tak je možné u něj potlačit tu propuknutí nemoci nebo infekci HIV. Ale úplně nejlepším řešením je léky podávat třeba už i případně předem.“

Léky ochrání i dítě HIV pozitivní matky

To je třeba případ HIV pozitivních matek: „Je možné takto docílit toho, že se narodí zdravé dítě. Před porodem, do té doby je totiž dítě zdravé, se jim podá velké množství léků a ty vybijí všechny virové částice v krvi matky a při porodu nedojde k nakažení dítěte. Dítě se narodí zdravé a je zdravé po celý život.“

Včasná léčba má ale i další výhody: „Nejedná se jenom o zabránění té primární infekce, ale i potlačení vedlejších účinků nemoci. To znamená, když už se vlastně začíná léčit v nastartované fázi nemoci, tak ten imunitní systém utrpěl, utrpěly dokonce i některé orgány v těle a pokud máme bezpečnou léčku, můžeme ji nasadit hned na začátku a těžit z toho maximálního profitu terapie,“ upřesnil Jansa.

Úspěšná léčba

Léky první generace měly vedlejší účinky, a proto se tato léčba nepoužívala. „Ale současná terapie je natolik bezpečná, že už dovoluje nasazení léků téměř okamžitě, jakmile je pacient diagnostikován, tak se doporučuje dneska už nasadit terapii,“ uvedl Jansa.

Výzkumy potvrdily, že 98-99 procent pacientů je senzitivních na tuto léčbu.

„Léky vyvíjejí farmaceutické firmy a ty z toho chtějí mít samozřejmě maximální zisk, aby pokryly náklady, a tím pádem je musí brát co největší podíl lidí. To znamená, že tam je motivace nejenom etická, ale i ekonomická,“ uzavřel Petr Jansa z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky.

Marián Vojtek, Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme