Nové riziko: kouření z třetí ruky?

Kanceláře a byty načichlé starým cigaretovým kouřem nejsou jen nevábné, ale podle nové studie i nebezpečné. Zbytky nikotinu totiž s běžnými vzdušnými polutanty reagují za vzniku karcinogenních sloučenin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapálená cigareta

Zapálená cigareta | Foto: Fotobanka stock.xchng

Tým výzkumníků, které vedli Lara Gundel and Hugo Destaillats z Lawrence Berkeley National Laboratory v Kalifornii, zkoumal chemické látky z kabiny jednoho nákladního auta. Jezdí jím středně těžký kuřák, který za den vykouří asi půl krabičky cigaret. Výsledky analýzy ukázaly, že kabina jeho auta je plná karcinogenní sloučeniny 4-(metylnitrosoamino)-1-(3-piridyl)-1-butanonu, známé také jako methylnitrosamino-butanon nebo pod zkratkou NNK. Vědci se domnívali, že v kabině náklaďáku tato látka vznikala reakcemi mezi nikotinem a kyselinou dusitou ze vzduchu.

Laboratorní experimenty toto podezření potvrdily. Vědci napustili kousek papíru cigaretovým kouřem nebo samotným nikotinem a vystavili jej působení kyseliny dusité. V obou případech se vytvořila sloučenina NNK. Autoři studie tvrdí, že objev upozorňuje na zdravotní riziko, které by mohlo ohrozit především děti. Rezidua nikotinu v kobercích a jiných součástech vnitřního zařízení místností mohou přetrvávat týdny, měsíce nebo dokonce roky. Jiní vědci obavy z "kouření z třetí ruky" považují za trochu přehnané. Dosud se totiž nepotvrdilo, že by sloučenina NNK, která vzniká tímto způsobem, měla nějaké poškozující účinky.

Zdroj: Lawrence Berkeley National Laboratory, PNAS, NewScientist

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme