Ptačí chřipka přeskakuje na prasata

Na virus H5N1, který způsobuje ptačí chřipku, se tak trochu zapomnělo. Virus ale stále existuje a zřejmě získává i schopnost šířit se mezi savci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase divoké | Foto: Wikipedia

Většina lidí, kteří se nakazili ptačí chřipkou, získala virus přímým kontaktem s infikovanými ptáky. Dokud virus nedokáže „přeskakovat“ z jednoho člověka na druhého, nemůže vyvolat žádnou pandemii. V budoucnosti by se ale tento pro nás bezesporu výhodný stav mohl změnit. Možná cesta k tomu, aby se virus H5N1 mohl šířit v lidské populaci, vede přes prasata. Ta jsou nám z pohledu biochemiků dost podobná, ale pro viry je jejich nákaza snazší než infikování člověka. Virus adaptovaný prasatům také může nakazit člověka mnohem snáze než původní kmen.

Japonští a indonéští vědci sledují virus H5N1 v Indonésii od roku 2005. Nyní zveřejnili výsledky studie, podle kterých bylo v letech 2005 až 2007 – tedy v době, kdy ptačí chřipka vrcholila – ptačím virem infikováno přes 7 % testovaných prasat. Dosud byly známy jen sporadické případy a studie je první, která problém přesně vyčíslila. Virus pravděpodobně přeskočil na prasata z domácí drůbeže. Zatím se jim zřejmě příliš dobře nepřizpůsobil, protože jinak by se nákaza šířila jako požár, říkají vědci. Mají však obavy, že se virus dále vyvíjí pro nás nepříznivým směrem. U jednoho prasete například našli virus schopný navázat se na molekulu, která se nachází jak v prasečím, tak v lidském nose. A právě takový druh změn virus potřebuje k tomu, aby se mohl mezi lidmi šířit podobně jako běžné chřipkové viry.

Zdroj: Emerging Infectious Diseases, New Scientist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme