Studenti využívají sociální sítě k ochraně ovzduší
Může Facebook pomoci k zlepšení ovzduší? Autoři takového projektu z Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě mají za to, že ano. Svůj nápad, jak zapojit veřejnost do snahy zlepšit životní prostředí, nabízejí v soutěži Chytrá řešení pro životní prostředí. Jak sami dodávají, pro Ostravu jako dělané. Stačí mít internet.
Studenti už teď pracují na systému, který v Moravskoslezském kraji funguje jako krizový při povodních. Chtějí ho vylepšit tak, aby se dal využít při boji proti špatnému ovzduší. Jde především o to, aby byl jednoduše dostupný aktuální stav kvality vzduchu nejen z oficiálních měřidel, ale také od samotných lidí.
Lucie Husárová přibližuje studentský projekt využití Facebooku k ochtraně ovzduší
Tím bude možné odhalit v daný moment nejkritičtější oblasti, přibližuje svoji ideu doktorand na katedře informatiky a jeden z autorů nápadu Michal Kocyan: „V budoucnu, pokud budeme mít nasbíraná data, tak se dají vytvářet i nějaké modely. Když zkombinujete to, co zadají lidé plus naměřená data.“
Využití sociálních sítí
Problémem je množství získaných dat - také proto chtějí mladí vědci využít Facebooku. V tomto prostředí se pohybuje hodně lidí a pokud se připojí k monitoringu ovzduší, bude informací dost.
Aby bylo získávání kvalitních informací od uživatelů co nejrychlejší, předpokládá se vytvoření miniaplikace - tedy jakési tabulky se symboly, kterou lidé snadno vyplní. Tím bude podle odborného asistenta Michala Radeckého zajištěna relevance dat získaných od laické veřejnosti.
„Můžeme si třeba představit, že uživatel sociální sítě tam bude chtít vložit informaci, jak se v okolí jeho domova nedá dýchat. Nebude definovat nějaké hodnoty, ale nabídne se mu třeba pět obrázků a z toho si vybere, jaká asi viditelnost je a nabídne se mu škála pocitových vjemů,“ poznamenal Radecký.
Ekologické řešení
Systém by svým uživatelům mohl nabídnout i jiné možnosti: pokud zadají údaje o tom, jak často a čím topí, jak mají velký dům a podobně, aplikace ostravských vědců jim spočítá a nabídne co nejlevnější, ale hlavně ekologičtější řešení. Kdyby se takových údajů sešlo víc, zanesou se do mapy a dál se s nimi může pracovat.
Nápad, který se zrodil na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě je jedním z těch, které bude posuzovat porota soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí. Vyhlásilo ji ministerstvo životního prostředí a podílí se na ní i Akademie věd. Oceněné projekty, které mají šanci na uvedení praxe, nabídne firmám a podnikům na burze nápadů v Praze a Ostravě.