Světoznámý vědec Antonín Holý slaví 75. narozeniny

Léky vyrobené z jím objevených látek pomáhají milionům lidí na celém světě. Český chemik Antonín Holý je světovou vědeckou celebritou a právě dnes slaví 75. narozeniny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Holý

Antonín Holý | Foto: Jiří Suchomel

Jeden z našich nejvýznamnějších vědců stojí například za nejúčinnějším lékem proti viru HIV, za preparátem proti žloutence typu B a mnoha dalšími antivirotiky.

„Pan profesor Holý objevil jednu třídu látek, které mají naprosto unikátní biologické účinky, takže není divu, že z této třídy vznikla celá řada velmi úspěšných léčiv,“ připomíná Zdeněk Havlas, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, kde Antonín Holý celý život působil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Světoznámý vědec Antonín Holý slaví 75. narozeniny

Na výzkumu se podílela Lovaňská univerzita v Belgii, léky pak začala vyrábět americká firma Gilied.

„Původně byly látky nabídnuty v Evropě a v tehdejším Československu, bylo to bez zájmu. Nakonec se to uplatnilo v Americe, prodal se patent jedné firmě, která se spojila s druhou. Nový management nevěřil těmto látkám, opustil je a nebýt štěstí, že v laboratoři pracovali lidé, kteří věděli, co mají v ruce, byli ochotni jít do riskantního kroku, půjčit si obrovské peníze a dokončit vývoj, tak bychom dneska o panu profesoru Holém sice slyšeli jako o dobrém vědci, ale nikoliv jako o autorovi léků proti závažným nemocem,“ popisuje Havlas.

Také vědec sám poznamenává, že jeho objevy na cestě do praxe mnohokrát provázelo štěstí. „Náhoda hraje svou obrovskou roli. Musíte najít náhodou účinek látky, potom náhodou najít nějakého vhodného partnera, který by se tím zabýval, protože to už já dělat nemůžu,“ říká Antonín Holý.

Ústav otevírá k narozeninám Holého zrekonstruovanou budovu

Jeho objevy přinášejí prospěch i Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Patenty na léky z jeho laboratoře umožnily financovat velkorysou rekonstrukci celého areálu. První etapa končí právě dnes, kdy se právě k 75tinám významného vědce otevírá opravená budova biochemie.

„Bude určitě patřit k ozdobám české vědy. Je to 50 let stará budova, ale s moderním vybavením na světové úrovni,“ vysvětluje ředitel.

Rekonstrukce celého areálu bude pokračovat dalšími etapami, náklady se odhadují na tři miliardy korun. Postaven bude i nový pavilon, který by podle Zdeňka Havlase mohl nést jméno Antonína Holého.

Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme