Zemřel přední český filozof a biolog Zdeněk Neubauer

Ve věku 74 let zemřel v noci na úterý biolog a filozof Zdeněk Neubauer. Oznámila to na svém webu Knihovna Václava Havla. Neubauer byl blízkým přítelem někdejšího českého prezidenta. Škála jeho díla je mimořádně široká, od mikrobiologie a genetiky přes fyziku a filozofii až po jazykovědu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel přední český filozof a biolog Zdeněk Neubauer | Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, Uživatel SedlacekVojta

Zdeněk Neubauer vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě a později i filozofii na Filozofické fakultě pražské Univerzity Karlovy, píšou Lidovky.cz.

Po studiích pracoval na oddělení mikrobiologie přírodovědecké fakulty a koncem 60. let působil v mezinárodní laboratoři pro genetiku a biofyziku v Neapoli.

Jeho vědeckou kariéru ale přerušila normalizace. Od roku 1982 tak pracoval jako programátor v podniku ČKD, kde tou dobou působila i řada dalších disidentů. Jeden z disidentů, filozof a politik Václav Benda, se stal Neubauerovým švagrem.

Na Univerzitu Karlovu se Neubauer vrátil až po listopadu 1989, když v roce 1990 založil na přírodovědecké fakultě Katedru filozofie a dějin přírodních věd, kterou pak řadu let vedl.

Neubauer je také laureátem ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a ceny Toma Stopparda za esejistiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme