Na založení 'eseróčka' stačí jedna koruna, zájem mají hlavně mladí lidé

Pro některé talentované obchodníky byly finance ještě v loňském roce překážkou v byznyse. Od ledna ale v Česku vznikají první společnosti s ručením omezeným podle nových pravidel. Na založení 'eseróčka' už není potřeba dvou set tisícový základní kapitál jako v předešlých letech, ale stačí pouhá jedna koruna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince

Mince | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

Novinku, kterou přináší nový občanský zákoník a navazující zákon o obchodních korporacích, už využívají první podnikatelé.

Zájem projevili především mladí lidé, kteří mají dobré nápady, ale chyběly jim peníze. Začínajícím podnikatelům se vyplatilo počkat do letošního ledna, aby si snadněji založili společnost s ručením omezeným.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jestli je o novinku mezi začínajícími podnikateli zájem, zjišťovala Petra Benešová

„Pokud bychom založili eseróčko v prosinci, vznikly by další byrokratické problémy. Takže bude jednodušší založit ho až v lednu,“ popisuje podnikatel Jiří Dobrý z Brna, který je autorem internetového projektu Matematika hrou.

Jeho slova potvrzuje také Vojtěch Krmíček z Jihomoravského inovačního centra, které pomáhá rozjet byznys talentovaným lidem.

„Jednak nepotřebují vklad 200 tisíc na začátku a nemusí měnit podmínky nebo smlouvy a dávat je do souladu s novým zákoníkem,“ shrnuje Krmíček důvody, proč bylo dobré počkat si do ledna letošního roku.

Založení společnosti je výhodné i z jiných důvodů. Nový zákoník umožňuje firmám přesněji si nastavit pravidla fungování. „Pokud je víc spolumajitelů, tak mohou mít různé podíly ve firmě, ale jiné podíly na zisku,“ uvádí příklad Krmíček.

Další výhodou může být také možnost získat podíl ve firmě až po delší době.

„Začne fungovat nová firma. Jsou to dva spolumajitelé, ale potřebují programátora. Aby ho motivovali, a nemohou mu zaplatit plat, tak se s ním domluví, že získá podíl ve firmě. Nezíská ho hned, ale získá ho po roce,“ popisuje situaci Krmíček.

Velký zájem patrně opadne

Společnost s ručením omezeným je u nás nejčastější formou podnikatelských firem. Podle právníka Bohumila Havla, který se specializuje na obchodní právo, ukáže až praxe, jak se nové pravidlo osvědčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl Vojtěch Krmíček z Jihomoravského inovačního centra

„Po prvním nárůstu korunových eseróček se to vrátí zpátky do nějakého standardu. Každý, kdo bude chtít externě financovat společnost, řekne: ,Já vám nevěřím, dokud mi neukážete, že máte vlastní zdroje,‘“ domnívá se Havel.

Změna zákona usnadní firmám pozici na trhu, což může být pro Česko výhodné. „Aby podnikatelé měli zájem zakládat právnické osoby podle českého práva se sídlem v České republice, které budou danit své příjmy v České republice,“ přiblížil právník František Korbel.

Pravidla pro společnosti s ručením omezeným se změnila od roku 2001 prakticky ve všech vyspělých evropských státech.

Petra Benešová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme