V Česku se nejvíce falšuje domácí měna. Ve světě americký dolar, euro a japonský jen

Premiéru dnes měla nová bankovka v hodnotě deseti eur. Před paděláním ji chrání celá řada bezpečnostních prvků. Eura nebo dolary jsou měny, které penězokazi zvlášť vyhledávají, zajímají se ale i o české koruny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padělané bankovky

Padělané bankovky | Foto: Radim Beznoska

Na území České republiky se podle České národní banky zadrží každý rok průměrně kolem 4000 padělků bankovek a mincí, a to všech možných měn. Nejvíce se u nás falšují podle Jaroslava Moravce z ČNB především koruny:

„Historicky na našem území po roce 1993 byly zadrženy i některé větší počty padělků, i několik desítek tisíc kusů za rok. Šlo ale o výjimečné odchylky, které byly většinou dány zadržením padělků Policií ČR přímo u padělatelů nebo rozšiřovatelů v kombinaci s nějakou další trestnou činností.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O padělaných měnách natáčela redaktorka Eva Rajlichová

Nejvíce padělanou měnou v celosvětovém měřítku jsou americké dolary. Celkově se odhaduje, že až 70 procent všech padělků, které kdy byly vyrobeny, představuje právě státní měna Spojených států amerických.

Dalšími frekventovanými padělanými měnami jsou ty, které mají charakter světových rezervních měn. Kromě amerických dolarů je to euro a japonské jeny. „Jeny u nás nejsou tak frekventované. Nebezpečnost pro našeho občana tady není,“ ujišťuje Moravec.

Zatímco dnes hrozí za padělání peněz maximálně 12 let vězení, dříve byly tresty úplně jiné:

„Tresty bývaly poměrně tvrdé. Už v těch prvních dobách to bylo usekávání rukou, vyhnanství bylo z těch mírnějších. Velmi často se za padělání upalovalo nebo se vhazovalo do vroucího oleje. V novějších dobách se třeba vypaloval cejch na tvář,“ říká numismatička Eva Hyndráková z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Evropská centrální banka uvedla novou desetieurovou bankovku

Číst článek

Naprostá většina padělků českých korun byla v posledních letech vytvořena méně pokročilými technikami. To znamená, že je pachatelé vyráběli většinou na kopírkách nebo inkoustových tiskárnách.

Každá pravá bankovka vydaná Českou národní bankou přitom musí mít osm ochranných prvků - mimo jiné vodoznak, ochranný okénkový proužek, soutiskovou značku nebo skrytý obrazec.

„U nás je standard ochrany proti padělání vysoký. Nese to i své výsledky. Je ale podmínkou, aby obyvatelstvo peníze znalo a neorientovalo se při rozpoznávání papírových peněz podle jejich velikosti a barev, ale aby skutečně znali ochranné prvky. Pak mají šanci rozpoznat pravé ochranné prvky, na které nacvičí svoje oko,“ radí Moravec.

Přítomnost základních ochranných prvků si může každý ověřit ve třech jednoduchých krocích: promnutím bankovky mezi prsty, pohledem na bankovku proti světlu a jejím sklopením. Podrobné informace najdete na webu České národní banky.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme