Poslední měsíc mohou lidé vyměnit v bankách neplatné bankovky se starším vzorem. Od prázdnin už je budou muset donést jen do České národní banky nebo jejích poboček. Jak je poznat?
Australská banka chce na lícové straně bankovky uctít kulturu a historii původních obyvatel kontinentu. Banka chce nový motiv nebo osobnost konzultovat s organizacemi Aboriginců.
K rozdělení české a slovenské měny došlo 8. února 1993. Centrální banka vydá výročních tisícikorun 200 tisíc kusů. Přesnou hodnotu, kterou by mohly v budoucnu mít, si netroufají sběratelé odhadovat.
Platnost starších vzorů bankovek v hodnotě 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1995 až 1999 skončí na konci června letošního roku. Další dva roky bude možné neplatné bankovky vyměnit.
Evropská banka si od nového vzhledu slibuje, že prohloubí vztah veřejnosti k měně. Zatím se na eurobankovkách objevují pouze imaginární mosty, okna a dveře.
Americká vláda za Obamy slíbila, že na jednu z dolarových bankovek umístí ženu. Vybrala dvacetidolarovku a lidé v anketě zvolili první černošskou postavu – bojovnici proti otroctví Harriet Tubmanovou.
Internetový obchod s léky na předpis roste, dočtete se v deníku Právo. A podle Mf Dnes je nedostatek psychologů, kteří by pomohli dětem s psychickými problémy. Více ve výběru z médií.
Bez obav. Tohle není žádný pochybný návod na likvidaci monarchyně. Moje královna je ošuntělá, trochu pokrčená… ale hlavně, což se ukázalo jako největší problém – papírová. Celý štůček.
„Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle,“ uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros.
Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 377. Ve stejném období loni jich bylo 422. Počet padělků eur klesl na 170 z loňských 244 a v dolarech na 21 z loňských 32.
Pamětní eurobankovka vyvolala velký ohlas mezi zpěvákovými příznivci. Už v sobotu večer desítky lidí různého věku čekaly na náměstí. V neděli ráno už fronta vedla i skrze Jungmannovu ulici.
Bankovky završují sérii nazvanou Europa a obsahují nové ochranné prvky, které znesnadňují jejich padělání. Bankovky z předchozí série budou i nadále platit a časem budou postupně stahovány z oběhu.
Bankovky se padělaly už před sto lety. Padělků prvních takzvaných státovek bylo zadrženo přes sto tisíc kusů. Jedny z nejnebezpečnějších padělků vyráběl třeba Bedřich Černý.
Vzkazy pro další generace, historické mince i noviny se našly ve dvou tubusech během rekonstrukce Černé věže. Tyto schránky se na stejné místo zase vrátí.
V současnosti je v oběhu 458 milionů bankovek za zhruba 578 miliard korun. Stokorun je 62,2 milionu a dvousetkorun je 62,3 milionu. Jde tak o třetí, respektive čtvrtou nejfrekventovanější bankovku.
V úterý se v českém tisku dočtete, že Česko má jako první země na světě učebnici pro řidiče, která se zaměřuje na řízení v noci a že cukrovka v Česku se vymyká kontrole.
V bankovní čtvrti ve švýcarské Ženevě se z obyčejného instalatéra může stát ve chvilce milionář. Odpadní potrubí tam občas ucpou dost neobvyklé věci. Třeba hromada pětiseteurových bankovek.
Nemáte ve své peněžence nebo někde v šuplíku ještě papírovou padesátikorunu? Růžová bankovka přestala platit už v roce 2011, ale lidé jich stále drží jedenáct milionů kusů. Na výměnu zbývá přesně jeden týden. Stačí zajít na některou ze sedmi poboček České národní banky. Peníze tu vymění na počkání a zdarma.
Olomoučtí policisté našli vzácnou československou bankovku, pětitisícikorunu z roku 1919, takzvanou státovku. Objevila se minulý týden na jednom z aukčních internetových portálů. Její dražba končila na částce téměř dva miliony korun. S největší pravděpodobností jde o bankovku, která byla před víc než deseti lety ukradena z Vlastivědného muzea v Olomouci. Její cenu odborníci odhadují v řádu až milionů korun. Policisté dosud v případu nikoho neobvinili.
Počet padělků bankovek a mincí klesl loni v Česku o třetinu. Zadrženo bylo 3646 kusů padělaných a pozměněných peněz. Častěji se padělaly české bankovky a mince, jejich počet meziročně klesl o 251 na 2132 kusů. Padělků v cizích měnách bylo 1514, meziročně o 1404 kusů méně. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval člen bankovní rady Vojtěch Benda.
Indové v pondělí vyšli do ulic mnoha měst protestovat. Zemi už tři týdny trápí nedostatek bankovek. Vláda stáhla z oběhu ty nejvyšší v hodnotě pěti set a tisíci rupií, nové ale nestihla natisknout. Reforma, která měla zamezit korupci a pomoct v boji proti šedé ekonomice, vyvolává stále větší hněv.
Měl to být způsob, jak bojovat s korupcí. Teď ale v Indii panuje chaos a lidé se přestrkují u bankomatů. Řeč je o indické měnové reformě. Tamní vláda se rozhodla vyměnit nejvyšší bankovky, lidem teď ale dochází hotovost a banky jsou prázdné.
Statisíce Indů stály v sobotu už třetí den před místními bankami. Chtějí získat hotovost poté, co se vláda kvůli boji s korupcí a daňovými úniky rozhodla nahradit bankovky v hodnotě 500 a 1000 rupií. Ty ale tvoří asi osmdesát procent bankovek, které jsou v Indii v oběhu.