Bez obav. Tohle není žádný pochybný návod na likvidaci monarchyně. Moje královna je ošuntělá, trochu pokrčená… ale hlavně, což se ukázalo jako největší problém – papírová. Celý štůček.
„Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle,“ uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros.
Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 377. Ve stejném období loni jich bylo 422. Počet padělků eur klesl na 170 z loňských 244 a v dolarech na 21 z loňských 32.
Pamětní eurobankovka vyvolala velký ohlas mezi zpěvákovými příznivci. Už v sobotu večer desítky lidí různého věku čekaly na náměstí. V neděli ráno už fronta vedla i skrze Jungmannovu ulici.
Bankovky završují sérii nazvanou Europa a obsahují nové ochranné prvky, které znesnadňují jejich padělání. Bankovky z předchozí série budou i nadále platit a časem budou postupně stahovány z oběhu.
Bankovky se padělaly už před sto lety. Padělků prvních takzvaných státovek bylo zadrženo přes sto tisíc kusů. Jedny z nejnebezpečnějších padělků vyráběl třeba Bedřich Černý.
Vzkazy pro další generace, historické mince i noviny se našly ve dvou tubusech během rekonstrukce Černé věže. Tyto schránky se na stejné místo zase vrátí.
V současnosti je v oběhu 458 milionů bankovek za zhruba 578 miliard korun. Stokorun je 62,2 milionu a dvousetkorun je 62,3 milionu. Jde tak o třetí, respektive čtvrtou nejfrekventovanější bankovku.
V úterý se v českém tisku dočtete, že Česko má jako první země na světě učebnici pro řidiče, která se zaměřuje na řízení v noci a že cukrovka v Česku se vymyká kontrole.
V bankovní čtvrti ve švýcarské Ženevě se z obyčejného instalatéra může stát ve chvilce milionář. Odpadní potrubí tam občas ucpou dost neobvyklé věci. Třeba hromada pětiseteurových bankovek.
Nemáte ve své peněžence nebo někde v šuplíku ještě papírovou padesátikorunu? Růžová bankovka přestala platit už v roce 2011, ale lidé jich stále drží jedenáct milionů kusů. Na výměnu zbývá přesně jeden týden. Stačí zajít na některou ze sedmi poboček České národní banky. Peníze tu vymění na počkání a zdarma.
Olomoučtí policisté našli vzácnou československou bankovku, pětitisícikorunu z roku 1919, takzvanou státovku. Objevila se minulý týden na jednom z aukčních internetových portálů. Její dražba končila na částce téměř dva miliony korun. S největší pravděpodobností jde o bankovku, která byla před víc než deseti lety ukradena z Vlastivědného muzea v Olomouci. Její cenu odborníci odhadují v řádu až milionů korun. Policisté dosud v případu nikoho neobvinili.
Počet padělků bankovek a mincí klesl loni v Česku o třetinu. Zadrženo bylo 3646 kusů padělaných a pozměněných peněz. Častěji se padělaly české bankovky a mince, jejich počet meziročně klesl o 251 na 2132 kusů. Padělků v cizích měnách bylo 1514, meziročně o 1404 kusů méně. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval člen bankovní rady Vojtěch Benda.
Indové v pondělí vyšli do ulic mnoha měst protestovat. Zemi už tři týdny trápí nedostatek bankovek. Vláda stáhla z oběhu ty nejvyšší v hodnotě pěti set a tisíci rupií, nové ale nestihla natisknout. Reforma, která měla zamezit korupci a pomoct v boji proti šedé ekonomice, vyvolává stále větší hněv.
Měl to být způsob, jak bojovat s korupcí. Teď ale v Indii panuje chaos a lidé se přestrkují u bankomatů. Řeč je o indické měnové reformě. Tamní vláda se rozhodla vyměnit nejvyšší bankovky, lidem teď ale dochází hotovost a banky jsou prázdné.
Statisíce Indů stály v sobotu už třetí den před místními bankami. Chtějí získat hotovost poté, co se vláda kvůli boji s korupcí a daňovými úniky rozhodla nahradit bankovky v hodnotě 500 a 1000 rupií. Ty ale tvoří asi osmdesát procent bankovek, které jsou v Indii v oběhu.
Celníci ve výcvikovém středisku v Heřmanicích na Liberecku cvičí služební psy na vyhledávání bankovek. Na jejich odhalování se zaměřují stále více kvůli praní špinavých peněz a financování terorismu. Fenka belgického ovčáka Boxy už má za sebou několik úspěchů. Na ruzyňském letišti v Praze odhalila pašeráka a na zaprášené půdě našla 2,5 milionu korun.
Počet zadržených falešných bankovek a mincí roste. Jen Česká národní banka zabavila během prvního letošního pololetí 1480 padělaných kusů. Tedy o desítky bankovek a mincí víc než za stejné období loni.
Německou marku před 14 lety vystřídalo euro. Němci se s měnou, která byla symbolem hospodářského růstu v poválečném období, neradi loučili. Doma mají dodnes mince a bankovky v hodnotě téměř 13 miliard marek, v přepočtu tedy asi 176 miliard korun. Informovala o tom Německá spolková banka.
Bankovkou s nejvyšší hodnotou v eurozóně by v budoucnu mohla být dvouseteurovka. Ta v hodnotě 500 eur se při běžných platbách v zemích eurozóny příliš nepoužívá a některé obchody ji kvůli její výši ani nepřijímají. I to je jeden z důvodů, proč Evropská centrální banka zvažuje, že tyto bankovky zruší. Tím hlavním ale jsou obavy, že slouží především k praní špinavých peněz.
Švýcarské franky budou mít novou podobu. Po více než deseti letech od soutěže na návrh nových bankovek se příští týden do oběhu dostane zbrusu nová padesátifrankovka. V příštích třech letech ji pak budou následovat bankovky ostatních hodnot. Švýcarsko si od nových papírových peněz slibuje lepší ochranu proti padělání. Podle ekonomů by se také mohly stát výhodnou alternativou pro ukládání úspor.
Policie zatkla při mezinárodní akci dva muže, kteří převáželi do Česka padělané bankovky v hodnotě 130 tisíc amerických dolarů. Peníze se vyráběly v padělatelské dílně v Srbsku. Podezřelým hrozí za padělání a pozměnění až 12 let vězení, jsou ve vazbě. ČTK to dnes sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.
Ženy na bankovkách můžou v Česku vypadat samozřejmě. V peněženkách lidé nosí Emu Destinnovou, Boženu Němcovou a donedávna i svatou Anežku. Třeba v USA ale na dolarovkách mají pouze muže a jen o trochu lépe je na tom Velká Británie. Objevují se proto kampaně, které mají ženám zajistit místo na papírových penězích.
Počet padělků bankovek a mincí v Česku opět vzrostl. Loni to bylo 5 461 kusů. Oproti předcházejícímu roku jde o 75 procentní nárůst. Většinu tvořily padělky zahraničních bankovek.
Policie obvinila devět lidí z padělání peněz. Podle vyšetřovatelů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) skupina padělala v Bulharsku 500eurové bankovky a pak je na základě poptávky prodávala v České republice.
Skoro 300 milionů korun se povaluje v českých domácnostech zbytečně. Těmi zbytečnými penězi jsou padesátníky a papírové dvacetikoruny, které dnes naposledy vyměňuje Česká národní banka.
Na výměnu padesátníků a papírových dvacetikorun mají Češi poslední týden. Pobočky České národní banky je přijímají už jen do příštího pátku. Mezi lidmi je přitom podle oficiálních údajů těchto mincí a bankovek ještě za víc než čtvrt miliardy korun.