Církve chtějí v rámci restitucí od Jihočeského kraje tisíce uměleckých děl

Církevní organizace se obrátily na Jihočeský kraj. V rámci restitucí požadují vrácení téměř jedenácti tisíc obrazů, historických tisků a soch. Kraj však nic vracet nechce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Regionalní muzeum Český Krumlov | Foto: Rera a. s.

Podle Jihočeského kraje se jedná o 2500 předmětů z depozitáře Jihočeského muzea, osm tisíc různých tisků, které jsou uložené v Jihočeské knihovně, zhruba 150 sbírkových předmětů z Regionálního muzea v Českém Krumlově a 58 předmětů z Alšovy jihočeské galerie.

Kraj však na restituční výzvy reagovat nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Martin Pokorný

„I podle schváleného zákona o vydávání majetku se tam v jednom paragrafu hovoří o tom, že se předmětem nestává majetek ve vlastnictví krajů a obcí, tudíž považujeme tyto záležitosti za bezpředmětné,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola, podle nějž by případný spor musel vyřešit soud.

Generální vikář Českobudějovické diecéze Adolf Pintíř je přesvědčen, že sbírkové předměty jsou stále v majetku církve a kulturní instituce je mají jen v užívání. Podaná výzva by podle něj teď měla napomoci tomu, aby se otázka vlastnictví jednou provždy vyřešila.

„Chápu, že je to třeba pro ty instituce nelehké, nicméně za těch 25 let byl dostatek času na to, aby se ty vlastnické vztahy vyřešily,“ poukázal na dobu, která uplynula od pádu komunistického režimu v roce 1989.

V případě vrácení sbírkových předmětů církvím chce Českobudějovická diecéze s muzeem, knihovnou i galerií uzavřít novou smlouvu o jejich využívání a vystavování.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme