Příbuzní čínských politiků využívají daňové ráje, ukrývají tam majetek

Mezi lidmi, které firmy v daňových rájích vlastní, jsou například rodinní příslušníci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebo bývalého premiéra Wen Ťia-paa.Nejpopulárnější jsou Kajmanské a Britské Panenské ostrovy. Zjistili to západní novináři. V Číně je ale téma tabu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský viceprezident Si Ťin-pching | Zdroj: ČTK

„Takzvané offshorové struktury, což znamená Britské Panenské ostrovy nebo také Kajmanské ostrovy, využívají investoři proto, aby přes tyto společnosti řídili svoje holdingové struktury,“ vysvětluje český advokát žijící v Honkongu Michal Čáp.

Tento právník v jedné z místních offshorových advokátních kanceláří pracoval a ví tedy, jak tyto společnosti fungují.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínských vlastnících firem registrovaných v daňových rájích natáčela Kateřina Procházková

Klienti jsou především bohatí investoři z Hongkongu nebo kontinentální Číny. Mezinárodní sdružení investigativních novinářů vypátralo, že mezi vlastníky firem registrovaných v daňových rájích je i množství příbuzných vysokých čínských politiků.

Mezi tisíci klienty je i rodina někdejšího čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, bývalého premiéra Li Pchenga nebo zesnulého vůdce a ekonoma Teng Siao-pchinga.

„Daňový aspekt byl v minulosti hlavní výhodou. Dnes je podstatné, že čínští a jiní investoři cítí své investice více v bezpečí, když je ovládají přes například Britské Panenské ostrovy,“ konstatuje Čáp.

Bohatým Číňanům jde především o jistoty, což mimo jiné znamená mít majetek mimo Čínu. Málokdo z nich je ale ochoten o těchto investicích hovořit. Peking je dokonce popírá.

„Neznám detaily tohoto případu. Z pohledu čtenáře jen mohu říct, že v daném článku není mnoho logiky. Je těžké mu věřit. Lidé z něj musí mít pocit, že je za ním něco víc,“ vyjádřil se k článkům o majetku rodin politiků mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Články, které o majetku místních politiků publikovali západní novináři, jsou v Číně nedostupné. Internetové stránky s nimi jsou zablokované a tiskoviny neprodejné.

Nekterým novinářům, kteří o aféře psali, nebyla v těchto týdnech prodloužena novinářská víza a museli Čínu opustit.

Daňové ráje | Foto: Michal Jindra

Kateřina Procházková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme