Cena Český patriot zdůrazňuje péči o historii, dostal ji válečný hrdina i učitel

Cenu Český patriot udělovali v pátek večer na palubě botelu Albatros u pražského břehu Vltavy. Ocenění je určené těm, kteří podle pořadatelů pečují o historickou paměť, předávají své válečné zkušenosti mladé generaci nebo ji seznamují s hrdiny minulosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imrich Gablech | Foto: Post Bellum

Českého patriota uděluje už šestým rokem Asociace nositelů legionářských tradic spolu s Českým svazem bojovníků za svobodu.

V kategorii Mladý patriot ji převzal učitel Josef Dvořák z Nového Města na Moravě. Spolu se svými žáky si připomíná Den válečných veteránů.

„Kdysi jsem pobýval chvilku v Británii, a tam je tento den velká událost, myslím si, že by váleční hrdinové měli být více připomínáni," vysvětlil Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ocenění český patriot

Mimořádnou cenu za hrdinství pak získal plukovník Imrich Gablech. Ten byl po okupaci a vzniku Slovenského státu v roce 1939 iniciátorem útěku osmi letců do Polska. Poté padl do sovětského zajetí. Letos mu bude 99 let.


„Byl jsem v sedmi gulazích, přežil jsem to s bídou, měl jsem čtyřicet kilo a čtyřikrát ztratil zrak, nebýt kamarádů Poláků bych se tam asi zasebevraždil," vzpomíná Gablech a dodává:

„Jsem už starej a jsem rád, že se ještě pohybuju. Děkuju pánbíčkovi, že mě tady ještě drží, a vždycky říkám: Pane Bože, ještě je zima, aspoň do jara, abych vydržel."

Mezi dalšími oceněnými byla například archivářka z národního archivu nebo rodačka z Lidic.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme