Starousedlíci v Tyrolsku berou sněhovou kalamitu s klidem. Laviny ale nikdo nepodceňuje

Na jihozápadě Rakouska konečně přestalo sněžit. Sníh, který už je na zemi, ale pořád komplikuje lidem život a ho dokonce může i ohrozit. Lavinové nebezpečí v Alpách v Korutanech a východním Tyrolsku je totiž pořád vysoké. Pozor si musejí dávat hlavně turisté. Sami Rakušané z lavinových oblastí v tom totiž už dávno umějí chodit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do tyrolského údolí Stubai jezdí milovníci zimních sportů nejen s lyžemi, ale také se sáňkami | Foto: Vojtěch Berger

Starosta tyrolské vesnice Obertilliach Andreas Scherer vzpomíná, že v 50. letech tu bylo 11 metrů sněhu. Současných tři a půl metru tak pro zdejší horaly skoro ani nestojí za řeč. Laviny ale nikdo nepodceňuje.

„Ze zákona musí každá obec v lavinovém pásmu zřizovat lavinovou komisi. Jejím členem nemůže být jen tak někdo, musíte chodit pravidelně na kurzy. V krizových dnech, jako jsou tyhle, monitoruje komise stav sněhu aspoň jednou denně,“ říká starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se obyvatelé Tyrolska vypořádávají se sněhovou kalamitou, zjišťoval na místě zpravodaj Vojtěch Berger

Respekt vůči lavinovému nebezpečí má v Rakousku opodstatnění. Před 15 lety zabila lavina v tyrolské vesnici Galtür 31 lidí. Jinak ale lidé v údolích východního Tyrolska počítají s tím, že zůstanou pár dní v roce neplánovaně doma, když je odřízne sníh.

„Pokud předpověď hlásí silné sněžení, všichni si v předstihu nakupují chleba a další nutné věci. Ze zkušeností víme, že se k nám maximálně do jednoho týdne někdo dostane a prorazí cestu. Bývá to většinou tak za tři čtyři dny,“ popisuje Andreas Scherer.

Beatrix Herneggerová provozuje malý hotel u silnice v horách. To, že v zimě hodně sněží, ji překvapuje asi tak málo jako třeba obyvatele Jamajky uzrálý banán.

„V těch odříznutých vesnicích mají zatím proud, mají zásoby, takže se nic neděje. Jsou to zkušení lidé a stává se to tu celkem běžně,“ uklidňuje tyrolská hoteliérka.

A taky podle předpovědi má už Rakousko nejhorší příval sněhu za sebou.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme