Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš se pokusí vyřešit spor o náměstky ministrů

Spor mezi ČSSD a hnutím ANO o ministerské náměstky by se dnes mohl vyřešit. Premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka o nich bude v Poslanecké sněmovně jednat s ministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Zásadní debata se dá očekávat o ministerstvech financí a obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš | Foto: Úřad vlády ČR

O obsazení postů ministerských náměstků už jednal Bohuslav Sobotka s Andrejem Babišem několikrát, zatím bez úspěchu. Hnutí Ano by mělo raději takzvaná čistá ministerstva, tedy, aby i náměstci byli nominanti strany, která vede resort.

ČSSD a KDU-ČSL ale trvají na takzvaném pravidle křížového obsazení. Tedy, že strana, která vede resort, umožní koaličním partnerům dosadit na ministerstvo svého náměstka. Premiér Bohuslav Sobotka věří, že to tak dopadne i na ministerstvu financí.

„Předpokládám, že dohoda bude dodržena, a stejně tak, jako akceptujeme návrhy doporučené KDU-ČSL a ANO na pozice náměstků v resortech, které vedou sociální demokraté, bude mít ČSSD na úrovni náměstka zastoupení i ve vedení resortu ministerstva financí,“ uvedl.

To se ale zatím nepodařilo. Andrej Babiš na post náměstka pro daně dosadil členku prezidia Komory daňových poradců Simonu Hornochovou a ne nominanta ČSSD středočeského radního Jiřího Peřinu.

Ministři mění náměstky, nové lidi si přivedli Babiš, Jurečka, Marksová i další

Číst článek

Další zádrhel je i na ministerstvu obrany nebo na ministerstvu pro místní rozvoj, která také vedou zástupci hnutí ANO. Ani tam zatím ještě nejsou zástupci ČSSD.

Ministr obrany Martin Stropnický z ANO si přivedl tři nové náměstky. Manažera Jiřího Borovce, zástupce náčelníka generálního štábu, zkušeného vojáka Bohuslava Dvořáka a Tomáše Kuchtu z ministerstva zahraničních věcí.

„Rozhodně nehodlám navázat na některé neblahé praktiky povolebních situací v letech minulých a zaplevelit ministerstvo členy hnutí ANO. Ani mě to nenapadne a nikdo z náměstků, kteří mi budou z prací pomáhat, nejsou z tohoto hnutí,“ zdůraznil Stropnický s tím, že jde jde o nepolitické odborníky. K nim by měl ještě přibýt jeden náměstek za ČSSD.

Změny naznačil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD. Oznámil, že odvolá náměstka zodpovědného za sekci podnikání a ochrany spotřebitele Tomáše Hajdušku a náměstka přímo zodpovědného za vedení Úřadu ministerstva průmyslu a obchodu Jiřího Jirku. Oba skončí 10. února, kdy Jan Mládek oznámí také jejich nástupce.

Věra Pfeifferová, bre, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme