Slovinsko přikryl led. Stovky tisíc lidí jsou bez elektřiny

Sto padesát tisíc domácností ve Slovinsku je už pátý den bez dodávek elektrické energie. Vláda povolala armádu a požádala o pomoc Evropskou unii. Obnovit dodávky elektrické energie pomáhají záchranářské týmy z Německa, Rakouska i České republiky. Z Ostravy přijel šestičlenný tým hasičů s naftovou elektrocentrálou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na některých místech Slovinska zamrzlo všechno, včetně cedulí | Foto: Reuters

Nejhorší situace je v městě Postojna na jihozápadě země. Ta vypadá jako město duchů.

„Celé město je pokryté vrstvou ledu, místy silnou až deset centimetrů. Ze stromů, ze semaforů, z domů visí několik desítek centimetrů dlouhé ledové krápníky. Život se tady prakticky zastavil,“ hodnotí situaci na místě zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo ve slovinské Postojné sleduje aktuální situaci zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek

Všude je tma. Jediná okna, která svítí, patří místní nemocnici, jež má vlastní agregát. Ostravští hasiči napájejí z kontejnerové naftové elektrocentrály trafostanici na kraji města, zásobují především místní policejní stanici a několik málo okolních domů.

„Je to katastrofa. Trvá to už čtyři dny. Nejprve hustě sněžilo, pak začalo pršet a všechno zmrzlo,“ říká mladá žena v recepci hotelu.

Pokoje jsou sice prázdné, hotelová loby je ale díky agregátu jedním z mála míst, kde svítí několik světel. Pár hostů, všichni místní, ale sedí u čaje v kabátech a čepicích. Třicetitisícové město je zcela odříznuté od elektřiny, a tak se nejen netopí, ale přerušeny jsou i dodávky vody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek informuje o situaci ve slovinském městě Postojná

Nejsledovanějším pořadem slovinských médií je předpověď počasí. Stejně tak jako výčet silnic, které jsou stále uzavřené. Velká část země je pořád pokrytá vrstvou ledu a meteorologové předpokládají oteplení nejdříve ve středu.

Do oblastí odříznutých od světa dopravují zásoby vojenské vrtulníky. Na mnoha místech jsou zavřené úřady, banky i školy. Aktuálně probíhá především odstraňování škod - všude jsou popadané stromy, sloupy a dráty elektrického vedení. Otázka, kdy začne elektřina opět fungovat, zatím není na místě.

Do Slovinska sužovaného rozmary počasí dorazili čeští hasiči s elektrocentrálou

Číst článek

Lidé se ve slovinském městě Postojná procházejí kolem zamrzlých stromů | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Zvětšit mapu

Jaromír Marek, kap, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme