V ostravském Divadle Jiřího Myrona má premiéru nové nastudování Macbetha

Na ostravská jeviště se vrací nejkrvavější ze Shakespearových tragédií. Macbetha v novém nastudování uvádí dnes v premiéře Národní divadlo moravskoslezské. A diváci budou zřejmě překvapeni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo Jiřího Myrona | Foto: Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

„Macbeth je jedna z nejkrásnějších shakespearovských her a staří divadelníci říkají, že když se nejde proti textu, proti Shakespearovi, tak Shakespeare snese mnoho různých pohledů a na režisérovi je, jaký pohled vybere.“

To říká herec Vladimír Polák k novému nastudování, které na jednu z nejslavnějších tragédií nahlíží z trochu jiného úhlu. Hostující režisér Rastislav Ballek se totiž víc než na postavy nebo příběh zaměřil na divadelnost celé hry.

„Pochopil jsem, že Shakespeare je v podstatě manuál divadla, ať už dobového, nebo současného. Se vším, co divadlo potřebuje: krev, zradu, boj, armádu,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém nastudování Shakespearova Macbetha v ostravském Divadle Jiřího Myrona informovala reportérka Kateřina Daňková

I samotnou scénu tak tvoří jedno velké jeviště, na kterém stojí další, tentokrát v alžbětinském duchu. A ani na jedné se s krví nešetří. „Pro nás je scéna to, co je Shakespeare. Je to jeviště – a je to jeviště na jevišti. To je základní věc,“ tvrdí režisér.

„Celá inscenace se odehrává jakoby v našich hlavách,“ přidává další vodítko herečka Lada Bělašková alias Lady Macbeth. Kdo tak od ostravské inscenace čeká jasnou linku nebo alžbětinské kostýmy, bude podle ní odcházet při nejmenším v rozpacích.

„Možná některý divák to skousne, některý ne, těžko říct. Pro mě to je určitě obohacující. A myslím si, že kdyby se do dnes dělalo tím zastaralým způsobem, to už tady bylo mockrát a já mám ráda, když se hledají nové cesty a nové vidění věcí, takže já jsem moc spokojená,“ říká.

„Když jdete na Macbetha, musíte vědět, že jdete na hru, která je uvedená větou Hnus je krása a krása je hnus. Hned v začátku se říká, že se budete dívat na svět, který je převrácený. Kde to, co má být krásné, je hnusné, a naopak,“ dodává Rastislav Ballek, který je sám zvědavý, jak jeho režijní vizi přijme ostravské publikum.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme