OSN tvrdě kritizuje Vatikán za laxní přístup k pedofilním kněžím

Organizace spojených národů ostře kritizuje Vatikán. Ve zprávě OSN, která dosud nemá obdoby, se autoři pouštějí do katolické církve. Kritizují laxní přístup Vatikánu ke kněžím, kteří pohlavně zneužívali děti, a vyzývají Vatikán, aby se těchto kněží zbavil. Církev prý více chrání sama sebe, místo aby chránila oběti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu | Foto: Jan Rosenauer

Podle výboru OSN Vatikán "nepřijal potřebná opatření k řešení případů sexuálního zneužívání dětí a uchýlil se k praxi, která měla za následek další zneužívání a beztrestnost pachatelů".

Zpráva také vyzývá Svatou stolici, aby přehodnotila svůj postoj k homosexualitě a k potratům. Vatikán se proti kritice už ohradil. Autoři zprávy se prý míchají do vnitřních záležitostí církve. Celou zprávu si ale Vatikán nicméně prostuduje.

Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd, který se specializuje na církevní dějiny, potvrzuje, že tak silnou kritiku od OSN Vatikán skutečně ještě nikdy neslyšel, zvláště ne v tak citlivé otázce, jako je zneužívání dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd, specialista na církevní dějiny

„Myslím si však, že ta zpráva není úplně upřímná, protože už za Benedikta XVI. začaly snahy tyto trestuhodné případy zneužívání ze strany kněží řešit. Není to tak, že církevní místa jen laxně přihlížela, ale snažila se i v době před papežem Františkem zasahovat aktivněji,“ říká Šebek a pokračuje:

„Ale je pravdou, že církev v minulosti tyto případy bezuzdně kryla, snažila se chránit především sama sebe a nevěnovala skoro žádnou pozornost obětem.“

Podle Šebka byly za papeže Benedikta XVI. zintenzivněny interní postihy, za sexuální delikty v době pontifikátu bylo propuštěno na 400 kněží.

„Hlavně na přelomu tisíciletí byly vydány interní normy, které se týkaly zvýšeného postihu duchovních a daleko výraznější snahy tyto případy dohledávat a řešit,“ popisuje historik.

OSN vyzývá ke zveřejnění dokumentace

Výbor OSN to však nepovažuje za dostatečné. O co se tedy ve svých tvrzeních opírá?

„Vychází asi z dřívějších zpráv, které se objevovaly i v našich médiích. Velmi sledované byly ty případy v Rakousku a Německu, v USA, Austrálii, Irsku. Dá se říct, že tyto případy má na mysli i zpráva komise OSN,“ hodnotí Šebek.

Výbor OSN také Vatikán vyzval, aby vydal své dokumenty, které se týkají sexuálního zneužití desítek tisíc dětí. Šebek odhaduje, že církev tomuto požadavku do určité míry vyhoví.

„Já si myslím, že vzhledem k tomu, že papež František se po svém nástupu také snažil tyto problémy řešit, je možné očekávat, že bude Vatikán daleko vstřícnější, než tomu bylo v minulosti,“ soudí Jaroslav Šebek a dodává:

„Ale nemohu stoprocentně říct, že to budou všechny potřebné dokumenty. Ve Vatikánu se ctí určité interní normy. Je možné, že ne všechny dokumenty budou zveřejněny. Já osobně bych se klonil k tomu, aby přístup církevních míst byl co nejtransparentnější.“

Pavel Polák, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme