Na Lipně se od Nového roku propadlo už devět bruslařů, všichni přežili

Teplejší počasí přírodnímu ledu nepřeje, bruslení na rybnících a přehradách není bezpečné. Často pak stačí jeden neopatrný krok a během vteřiny jste pod vodou. Své o tom ví i devět bruslařů, kteří se od Nového roku propadli na Lipenské přehradě. Naštěstí všichni přežili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči na Lipenské přehradě | Foto: Antonín Labaj, Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje

Na Lipenské přehradě se mimo jiné do ledové vody propadla i redaktorka Českého rozhlasu Romana Lehmannová. Naštěstí jen jako figurantka při cvičení hasičů:

„Propadnout se bez neoprenu a vesty, tak tam asi zůstanu. A vyhrabat se z té díry vůbec nejde. Člověku to klouže a začíná prochladat, i když má rukavice. Já jsem se ještě napila a v tu chvíli jsem se začala ještě dusit. Navíc tu péřovou bundu to pěkně rychle stáhne,“ popisuje Romana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Lipenské přehradě natáčela redaktorka Romana Lehmannová

Do ledové vody se propadl i hasič Pavel Talíř: „Je to nepříjemný pocit, člověk najednou zmizí pod hladinou.“

Přitom stačí být metr pod hladinou a už nevidíte otvor, kterým můžete vylézt zpátky. Žádné prosvítající světlo, jen tma. Své o tom ví i potápěč Václav Svoboda:

„Slunce tam nepronikne. Led, který bude tlustý tři čtyři pět centimetrů, nedokáže zespoda prorazit.“

Představa, že se z vody jednoduše vyhoupnete na hranu ledu, se také rychle rozplyne. Led se láme a klouže pod rukama.

„Člověk musí použít techniku převalení - pohyb tučňáka. Dostat tělo co nejdál na led a odvalit se,“ dává rady šéf českokrumlovských hasičů Jaromír Maurer.

Hasiči na Lipenské přehradě | Foto: Antonín Labaj, Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje

Stejně jako si lidé pomalu zvykají na cyklistické a lyžařské helmy, měli by si zvykat na bodce a házecí pytlíky jako povinnou výbavu při bruslení. Jen letos podle dobrovolného hasiče Antonína Labaje z Frymburka zachránili na Lipenské přehradě život několika bruslařům:

„Od začátku Nového roku se na Lipenské přehradě probořilo devět lidí. Je to za poslední tři roky nejvyšší číslo. Někteří byli vybaveni ledovými bodci nebo házecími pytlíky. Bez těchto pomůcek se člověk na ledu jen těžko dostává z vody.“

Většina bruslařů si na to ještě ale nezvykla. Ani Jana, která navíc bruslí na Lipně i teď, kdy nikdo vstup na led nedoporučuje:

„Letos jsem tu poprvé. Žádné takové pomůcky u sebe nemám. Napadlo mě, že si něco takového pořídím, ale ještě jsem se k tomu nedostala:

Házecí pytlík a vyprošťovací bodce vyjdou přibližně na 800 až 1500 korun, cena života je ale rozhodně větší.

Romana Lehmannová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme