Taliban prý zadržuje čtyřnohé rukojmí. Americký vojenský pes se ztratil během mise

Afghánský Taliban zřejmě zajal psa koaličních vojsk. Islamistické hnutí na internetu zveřejnilo video se zvířetem. Americké úřady už potvrdily, že jednoho armádního psa pohřešují. Jmenuje se Colonel, tedy Plukovník, a ztratil se v loňském roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agent se psem při vyhledávání případných náloží | Foto: Reuters

Údajně jde o belgického ovčáka, který spolupracoval hlavně s britskými silami. Ztratil se v prosinci při operaci v afghánské provincii Laghman.

Psa na videu drží na vodítku jeden z členů Talibanu. Další muži stojící okolo něj ukazují, co všechno u zvířete našli.

Colonel na sobě má černou vestu a v ní přístroj GPS, baterku a malou kameru. Není jisté, jak je video staré. BBC ale tvrdí, že před několika týdny se na veřejnosti objevil jeden z členů Talibanu s cizím psem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Pavlína Nečásková

Armáda nasazuje psy na různé pátrací operace. Prohledávají auta, cesty i domy. Pes v jednotce je ale také velkou psychickou oporou.

„Je to jeden z prostředků detekce jak výbušnin, drog, zbraní, všeho. Usnadňuje vojákům práci a zachraňuje životy. Je to přítel, a když v jednotce je, tak opravdu pomáhá, jak psychicky, tak tím, jak jsem řekl,“ vysvětluje Rostislav Bartončík, psovod nedávno vyznamenaného Athose.

Jednotky NATO využívají pátrací psy v afghánském konfliktu už delší dobu. Převážně pracují s ovčáky, labradory a kokršpaněly.

Zvířata ovšem hrála roli téměř ve všech válečných konfliktech. Američané používali během druhé světové války zhruba tři tisíce koní. Koně byli rovněž součástí německého wehrmachtu, kde sloužili hlavně pro dopravu munice.

Jednotky vždy hojně využívaly také poštovní holuby. A třeba v Barmě Američanům pomáhaly tisíce nákladních mul, které špatně průchozí džunglí dopravovaly součástky zbraní.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme