Před změnou dodavatele energií je dobré si najít srovnání na internetu

Změnit dodavatele energií může člověk, kolikrát do roka chce. Jediné omezení mu přináší smlouva, kterou má uzavřenou se svým současným distributorem. Proto je velice důležité být při podpisu smlouvy obezřetní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový hořák (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Pozor při podepisování smlouvy je třeba dávat úplně na všechno.

Základem je důkladně, pečlivě a pozorně si pročíst celou nabízenou smlouvu včetně dodatků, prostudovat si podmínky, které dodavatel nabízí, včetně toho, k jakým službám se dodavatel zavazuje a k jakým naopak ne.

Klient by měl brát v úvahu například, jak často bude poskytovatel posílat vyúčtování a co vše v něm bude, co vše je součástí ceny a jak dlouho bude sjednaná cena platit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Hanžová shrnuje, jak postupovat při změne dodavatele energií a na co si dávat pozor

Dobré je také podívat se na to, co kromě ceny za spotřebovanou energii bude chtít dodavatel zaplatit čili jaké požaduje dodatečné poplatky.

„Vždycky je dobré si skutečně ověřit nejenom cenu, ale hlavně všeobecné obchodní podmínky, protože tam se můžou skrývat různé paušální poplatky, platby za SMS, volání, dokonce zpoplatňují e-maily, pokud vás k něčemu vyzývá,“ varuje konzultant poradenské firmy ENA Michal Eisner.

Platí to i v případě, že odběratel či přesněji skupina odběratelů vybírá nového dodavatele formou aukce energií.

„Kdy vysoutěžená cena je sice za komoditu a je nižší, ovšem kdyby se zákazník rozhlédl po internetu, po nějakých kalkulačkách nebo žebříčcích, tak by byl schopen dohledat tarif, který je cenově srovnatelný a hlavně tam nejsou nějaké sankce ve smluvních podmínkách, nebo doba určitá,“ vysvětluje Michal Eisner.

Dodavatele elektřiny v lednu změnilo rekordních 114 tisíc zákazníků

Číst článek

Při uzavření smlouvy se totiž často zákazník zaváže k odběru komodity na dva tři roky nebo i pět let. A cena je přitom fixovaná. To ale nemusí být výhodné, protože trendem posledních let je postupné klesání cen elektřiny a plynu.

Ovšem pokud by smlouvou uvázaný zákazník chtěl změnit dodavatele, musel by například platit sankci. Takže je dobré zjistit si i možnosti výpovědi smlouvy. Samotný přestup je rychlý, podle Jiřího Chvojky z Energetického regulačního úřadu ho ovlivňují vlastně jen technické podmínky.

„Podmínky při změně dodavatele energií se primárně řídí tím, co si dohodne se stávajícím dodavatelem ve smlouvě. To znamená: pokud zákazník nemá žádnou lhůtu, po kterou má třeba garantovanou cenu nebo nemá smlouvu na dobu určitou, tak může smlouvu vypovědět okamžitě,“ říká Jiří Chvojka a pokračuje:

Elektřina | Foto: European Commission Audiovisual service

„Dodavatele pak může změnit v zásadě také okamžitě. Jediný problém je, že trvá registrace respektive přeregistrace k novému dodavateli nejméně 10 pracovních dnů. To znamená: po tu dobu se nedá dodavatel měnit znovu, lze to pouze až poté, co je zaregistrován u operátora trhu, tak teprve potom může provést další změnu.“

Ovšem při podpisu jakékoli smlouvy je nejdůležitější nechat si čas na rozmyšlenou, podívat se třeba na internetu na různá cenová srovnání a také si například na stránkách energetického regulačního úřadu ověřit, zda má nabízený dodavatel potřebná oprávnění.

Jitka Hanžlová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme