Byt seniorky v Římě vyplavila odpadní voda. Nebudu už platit daně, rozhodla se

Když naprší během dvou dnů 15 procent celoročních srážek, nemůže to skončit jinak než záplavami. Právě to se stalo před několika dny v Římě, kde se teď dopočítali škod zhruba za 6 a půl miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy v Itálii. Nejen voda z Tibery, ale i z dlouho nečištěné kanalizace zničila majtek mnoha obyvatel Říma | Foto: ČTK

„Voda sem vtrhla a najednou byla všude, pojďte se podívat. Měla jsem v bytě metr a půl vody,“ vypráví třiaosmdesátiletá paní Rosa ve čtvrti Prima Porta na římském předměstí, tedy v jednom z míst, které před týdnem zasáhly povodně nejvíce.

Ukazuje na zničenou lednici, mrazák i novou kuchyňská linku, u které nejde otevřít ani jeden šuplík.

„Prostě nejdou otevřít. Teď musím sehnat někoho, kdo mi je otevře nebo kdo to rozmlátí a odveze pryč. A uvnitř je smradlavá voda z kanalizace,“ zlobí se paní Rosa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Říma, kde se likvidují následky záplav, se hlásí spolupracovnice Českého rozhlasu Lucie Chvojková

Na to, že voda nevtrhla jen dveřmi, ale stoupla také z nefunkčních odpadů, si tu stěžují všichni. Kanály tu prý nikdo nečistil už roky, stejně jako ve zbytku Říma.

„Ta voda by přece neměla do bytů stoupat z odpadu. K čemu platíme daně? A já jsem jim řekla, že už je platit nebudu. Budou mě chtít za to zavřít? Tak to udělají. Je mi třiaosmdesát, tak to chci vidět. Klidně to málo, co mi zbývá, budu za mřížemi. Ale daně už platit nebudu," rozhodla se Rosa.

V ulicích už se život vrátil do normálních kolejí. Mementem povodní jsou ale auta, zaparkovaná před domy. Mají zarosená okna zevnitř. Všechna byla zatopená. Jeden z nešťastných majitelů to své otvírá. Je plné bahna a silně zapáchá.

„Je na vyhození. Je to staré auto, ale sloužilo a já ho potřeboval. Všechna auta, co tu vidíte, jsou na tom stejně. Voda byla až po střechu. A byla to voda z řeky i z kanalizace. To je jasný, že to teď páchne," dodává majitel vozu.

záplavy v Římě | Foto: Reuters

Nešťastní jsou i majitelé zdejších obchodů. Mají zničené zboží i vybavení. Většina z nich není proti povodni pojištěná. V době krize jim na vysoké pojistky, vyměřené pro rizikovou oblast blízko řeky, nezbývají peníze. Jednou z postižených je i paní Laura. Velká voda zničila její obchod s vybavením koupelen.

„ Jsme všichni na kolenou. A jen doufáme, že nám stát aspoň trochu pomůže. Jenom my máme škody tak za 200 000 eur a samozřejmě nemáme možnost je znovu investovat,“ říká majitelka obchodu a uzavírá:

„I bez povodní jsou to kvůli krizi těžké časy a mnoho z nás táhne svoji firmu jen tak tak dál. Hlavně, aby byla ta pomoc rychlá. Jestli budeme muset čekat 2 roky, tak nás to položí.“

Lucie Chvojková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme