Odpadní voda, ve které jsou rybí výkaly nebo zbytky krmiva, se vypouští rovnou do kanalizace. Doktorand Mendelovy univerzity chce tuto vodu zachytávat a využívat ji dál třeba jako hnojivo.
Animovaný loutkový film Cyrila Podolského Hovnays o výkalech putujících kanalizací, vzniká právě v těchto dnech v ateliérech v Břeclavi. Nezvyklé téma má nejen pobavit, ale i poučit.
A to hlavně kvůli drahým energiím a nutným investicím do obnovy vodovodů a kanalizací. Ke změně ceníků totiž podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací přistoupila většina dodavatelů v zemi.
„Žádné město nebo vesnice není imunní vůči povodním a my všichni musíme hned teď podniknout tvrdá opatření, pokud chceme zabránit zhoršení dopadů v budoucnosti,” tvrdí hydrolog.
„Pětiletou Janu hledaly tři stovky lidí po celém okolí osm hodin. Vyšetřovatelé už měli podezření na vraždu, když jako zázrakem dobrovolníci uslyšeli pláč z podzemí,“ vylíčil ruský server.
Trubky, které ve výšce několika metrů nad zemí drží kovové vzpěry usazené v betonových patkách, mohou vyvolávat dojem nevzhledného provizoria. Berlíňanům ale očividně nevadí, možná dokonce naopak.
V ohrožení jsou tak zejména nemocnice s množstvím pacientů, kde se virus dostane do kanalizace. Pokud se nebude se splašky náležitě zacházet, může virus zamořit vzduch.
Silničáři už museli vozovku provizorně opravit po nehodě, mimo jiné asfaltovali žárem popraskané betonové desky. Po víkendu je budou spravovat speciální technikou, vymění je na jaře.
Po nedělní hromadné nehodě na dálnici D1 na Benešovsku zaměstnaly silničáře zejména požár a desítky tun palmového oleje, který vytekl z havarované cisterny. Poškodily nejen vozovku.
Ženy, které vychovávají děti ve věku 6 až 18 let pracují mnohem víc než drtivá většina žen v ostatních zemích Evropy, upozorňuje Právo. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Podle advokátky Jany Zwyrtek Hamplové, která město ve věci zastupuje, ze všech materiálů vyžádaných policií vyplývá, že akcionářská dohoda byla uzavřena v souladu se zákonem.
Kolem 15. hodiny byl zásah ukončen, jelikož se muže nepodařilo vypátrat. V hledání již pokračuje pouze poříční oddělení policie, které monitoruje Vltavu.
„Udělali jsme nouzový výhrab ve středním dělícím pásu a vodu posíláme pod most. V žádném případě už ani náznakem, průsakem nebo bočně nevytéká na dálnici,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.
Drama v kanalizační síti začalo v úterý po poledni ve chvíli, kdy muž do potrubí vlezl, aby se vyhnul silniční kontrole. Do pátrání po muži se zapojil psovod, hasiči i správci silnic.
Každý, kdo prokáže, že se stavbou vodního díla nesouhlasil, by podle novely měl od jeho majitele dostat jednorázovou finanční náhradu ve výši pětinásobku běžného ročního nájemného za pozemek.
Pardubice rozšiřují separaci odpadu na další komoditu. Obyvatelé sídliště Dubina mají nově k dispozici pět popelnic na použitý rostlinný olej. Dosud ho mohli odevzdávat jen do sběrných dvorů.
Kilogramy zlata a stříbra se dostanou každý rok ve Švýcarsku do odpadních vod. V některých případech je koncentrace drahých kovů dokonce tak vysoká, že by se je vyplatilo ze splašků získávat.
Dáváte si pozor na to, co splachujete do záchodu nebo odpadu v kuchyni? Jestli ne, tak teď zbystřete. Možná i vy jste nevědomky přispěli ke tvorbě odpadové příšery. Jednu takovou teď našli v Londýně.
Bez složenek a záloh, ale také bez přípojky na vodu, kanalizaci a elektřinu žijí už pět let mladí manželé na okraji malé obce kousek od Prahy. Za tu dobu si pořídili dvě malé děti. Jejich způsob života je sice náročnější a není pro každého, přesto by neměnili.
Říká se, že když smrdí kanály, bude pršet. Pokud by tohle pravidlo platilo beze zbytku, propršela by ve Vlašimi podle místních většina jara a léta. Lidé v jedné části města si stěžují na silný zápach z kanálů a dokonce kvůli tomu sepsali petici. Radnice to chce řešit instalací bio filtru pohlcujícího pachy.
Obci se čtyřmilionovým rozpočtem hrozí, že se stane jednou z nejzadluženějších v republice. Za pochybení při stavbě kanalizace, příjezdové cesty, ale i dodatečné změny ve smlouvách se stavební firmou by mohla Fryšava pod Žákovou horou na Žďársku dostat až 90milionovou pokutu. Věc šetří finanční úřad i policie.
Češi můžou nově třídit i použitý olej například z fritovacích hrnců. Speciálních černých popelnic s hnědým víkem jsou po republice zatím stovky. Mimo jiné na Praze 2, Českých Budějovicích nebo na Ostravsku a Olomoucku. Recyklací pomohou předcházet usazování tuků v potrubích a kanálech. Právě tam totiž často končí olej z domácností nebo restaurací.
Policie začala vyšetřovat včerejší výbuch kanalizace v Držovicích na Prostějovsku. Příčinu ale zatím nenašli ani vodohospodáři, ani hasiči. Při explozi vyletělo do vzduchu několik kanalizačních vík a v jednom z domů začalo hořet. Nikdo ale nebyl zraněn.