likvidace

|Petra Sasínová |Regiony

Z Ostravy-Vítkovic zmizí po letech úsilí zbytky jednoho ghetta. Město za to zaplatí miliony

Radnice Ostravy-Vítkovic chystá demolici domů v bývalé dělnické kolonii, která se proměnila ve vyloučenou lokalitu. Rozkradené trosky bez oken, dveří i střech muselo město nejprve za asi čtyři miliony vykoupit. Likvidace bude stát skoro jednou tolik. Na dotaci určenou pro odstranění podobných nefunkčních objektů Vítkovice nedosáhly, protože nemohou splnit podmínku náhradní výstavby. Podle územního plánu tam má vést tramvajová trať.

| ČRo |Regiony

Ze skladů ve Vrběticích na Zlínsku odjel poslední kamion s municí

Odvoz výbušnin z muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku skončil. Poslední kamion se zbrojním arzenálem odjel z areálu dnes dopoledne. Sklady vybuchly loni v říjnu a v prosinci, při první explozi zahynuli dva lidé. Vyskladňování areálu začalo letos v lednu. Část munice skončila v armádních skladech v Květné na Svitavsku a další zbrojní materiál si převzaly firmy, které ho ve Vrběticích skladovaly.

|Tomáš Mařas |Regiony

U Hamru na Jezeře na Českolipsku začala likvidace areálu po hlubinné těžbě uranu

V těchto dnech se rozjela likvidace areálu po hlubinné těžbě uranu u Hamru na Jezeře na Českolipsku. Připravovala se od roku 2009. Většinu z více než 600 milionů, které se do likvidace povrchového areálu dolu Hamr I. investují, se zaplatí z evropských dotací. Na konci roku 2015 by měl být bez kontaminovaných materiálů. Tři roky se pak bude sledovat, jestli kontaminace dosáhla hranice, která neohrozí lidi a životní prostředí.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Stovky bytových družstev si nezměnily stanovy. Soudy to zatím tolerují

Stovky bytových družstev si stále nezměnily stanovy. Lhůtu přitom měly do konce června. Za nesplnění povinnosti jim v krajním případě hrozí i likvidace. Soudy jsou ale k opozdilcům zatím tolerantní a organizace netrestají. Upravená pravidla, podle kterých mají družstva fungovat, zavedl od ledna nový občanský zákoník a s ním související zákon o obchodních korporacích.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Ocel z vraku Costy Concordie poslouží k výrobě nosníků i ledniček

Costa Concordia završila svou poslední pouť. Teď už v janovském přístavu Prà-Voltri čeká na likvidaci, sešrotování ale bude trvat dalších 22 měsíců. V námořních dějinách ojedinělá operace zaměstná řadu firem. Rozřezané části Costy Concordie však na skládce neskončí, jak v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas prozradil prezident janovského přístavu Luigi Merlo.

|Petr Kološ |Regiony

Beroun bourá Hobex. Někdejší areál ubytoven je plný odpadu včetně nebezpečného azbestu

V Berouně začali bourat Hobex. Jde o pozůstatky někdejší dělnické ubytovny, kterou posléze ovládli bezdomovci a squateři. Ze zdemolovaného areálu se v minulých letech stalo obří smetiště, které vadilo nejen těm, kteří u areálu žijí, ale i těm, kteří museli jezdit kolem. Smetiště se totiž nachází nedaleko berounské nemocnice a zároveň u frekventované cyklostezky. Pozemky vyčištěné z veřejných prostředků ale zůstávají v soukromém vlastnictví.