Krajská zdravotní má zaplatit pokutu 600 tisíc za nákup onkologických přístrojů

Antimonopolní úřad dal Krajské zdravotní pokutu 600 tisíc korun za chyby při nákupu přístrojů pro onkologické a traumatologické centrum ústecké nemocnice. Rozhodnutí není pravomocné, právníci Krajské zdravotní už proti němu připravují rozklad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Ladislav Bába

Krajská zdravotní se podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dopustila ve dvou zadávacích řízeních celkem čtyř správních deliktů.

Podle mluvčího úřadu Martina Švandy ze zadávací dokumentace nevyplývalo, jak bude Krajská zdravotní hodnotit rozsah a podmínky servisu zdravotnických přístrojů.

„Krajská zdravotní se tak dopustila porušení zásady transparentnosti, když předmět obou zakázek nevymezila v podrobnostech nezbytných pro zpracování nabídek. Tímto postupem mohl být ovlivněn výběr nejvhodnější nabídky,“ vysvětlil.

Krajská zdravotní zřizuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji – Nemocnici Děčín, Nemocnici Chomutov, Nemocnici Most, Nemocnici Teplice a Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem.

V obou veřejných zakázkách prý také Krajská zdravotní po uchazečích požadovala v rámci prokázání technických kvalifikačních předpokladů předložení certifikátů, které podle zákona požadovat nelze. Nabídku tak nakonec dala jen jedna firma.

„Nelze vyloučit, že pokud by zadavatel požadoval pouze doklady stanovené zákonem, mohlo se zadávacího řízení zúčastnit větší množství uchazečů s potenciálně výhodnějšími nabídkami,“ dodal Švanda.

Krajská zdravotní ovšem s uloženou pokutou nesouhlasí. „Zakázka byla opakovaně konzultována a prošla také schvalovacím řízením Ministerstva zdravotnictví České republiky,“ upozornil mluvčí Jiří Vondra.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme