Rom vysoudil za pálku s nápisem ‚Na cikány‘ odškodné

Po třinácti letech sporů Vrchní soud v Praze rozhodl, že Rom František Kroščen si kvůli baseballové pálce s nápisem ‚na cikány,‘ zaslouží odškodnění. Majitel restaurace v Hojsově Stráži na Klatovsku, kde pálka visela, by měl zaplatit 25 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze | Foto: Marián Vojtek

Celý případ začal v červnu 2001, kdy na něj upozornila Poradna pro občanství a lidská práva. František Kroščen považoval vyvěšení pálky za diskriminaci a útok proti svému etniku a žádal odškodné150 tisíc korun. U soudů neuspěl, až v roce 2010 kauzu znovu otevřel Ústavní soud.

O rok později pak soud rozhodl, že se majitelé hospody musí romskému aktivistovi omluvit. Finanční odškodnění mu ale tehdy nepřiznal. Ředitel Poradny pro občanství a lidská práva Miroslav Dvořák považuje nynější rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, za svým způsobem průlomové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Poradny pro občanství a lidská práva Miroslav Dvořák v pořadu Stalo se dnes

„V rámci případu byla použita jako jediná možná strategie, strategie civilního řízení na ochranu osobnosti. Tato doktrína vycházela ještě ze socialistického zákonodárství a stěžovateli nepřiznávala tolik možností jako dnes. V dnešním pojetí práva by se nepochybně jednalo o druh diskriminace, a tam je možné podat samostatnou žalobu,“ řekl ředitel Poradny pro občanství a lidská práva Miroslav Dvořák.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme