Policisté kvůli podvodům s jazykovými testy obvinili 13 cizinců a dva Čechy

Vydávání falešných osvědčení, které desítkám cizinců zajistily v Česku trvalý pobyt, organizovala podle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) patnáctičlenná skupina lidí z Moravskoslezského a Středočeského kraje. Policisté je v případu nazvaném Liga obvinili a šest z nich poslali do vazby. Většina obviněných jsou cizinci, jsou však mezi nimi i dva Češi, lidé z jazykových škol v Orlové na Karvinsku a v Mladé Boleslavi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída | Foto: stock exchange

Detektivové pracovali na případu nazvaném Liga téměř rok. Podle karvinského soudu kvůli falešným potvrzením dostaly desítky a možná i stovky Vietnamců a Ukrajinců trvalý pobyt v Česku. Zkouška je jednou z podmínek pro udělení trvalého pobytu.

Policisté zadrželi hlavně cizince. „V rámci této akce jsme zadrželi celkem 15 osob ve věku od 29 do 60 let. Konkrétně se jednalo o deset osob ukrajinské, tři osoby vietnamské a dvě osoby české národnosti,“ uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu s podváděním při jazykových testech pro cizince sleduje redaktor Radek Duchoň

Obvinění jednotlivých lidí se podle něj týkala několika trestných činů.

„Konkrétně se jedná o účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplácení a napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky,“ přiblížil Hanták.

Ve vazbě jsou dva Češi a čtyři cizinci. Jedním z vazebně stíhaných Čechů je i radní z Orlové na Karvinsku Richard Adamus, který vedl jazykovou školu. Toho už kvůli podezření zastupitelé Orlové odvolali z funkce ve vedení města.

Orlová odvolala radního, který je podezřelý, že nelegálně pomáhal cizincům k pobytu

Číst článek

Kdo je dalším Čechem ve vazbě, zatím nechtějí kriminalisté sdělit, zřejmě se však jedná o pracovníka mladoboleslavské jazykové školy. Nepřímo to potvrdil mluvčí Středočeského kraje Michal Schuster. Právě kraj mladoboleslavskou školu zřizuje.

„Systém zkoušení a ověřování je nastaven správně, osobní selhání jednotlivce ovšem nelze vyloučit. S uvedeným zaměstnancem školy je vedeno policejní vyšetřování, proto se k případu zatím nebudeme vyjadřovat,“ řekl Schuster.

Ředitelka Obchodní akademie, Vyšší odborné školy ekonomické a Jazykové školy v Mladé Boleslavi Renáta Vícová se odmítla k případu vyjádřit s tím, že podepsala mlčenlivost.

Se zkouškami z českého jazyka bude středočeská škola pokračovat i nadále. Další je naplánovaná na příští středu.

Měli osvědčení, česky neuměli

Kriminalisté si podle mluvčího Pavla Hantáka v rámci vyšetřování případu absolventy předchozích zkoušek prověřili.

„V době samotné realizace obdrželo cekem 23 cizinců osvědčení o úspěšném složení jazykové zkoušky z českého jazyka. Následně došlo pracovníky Univerzity Karlovy ke komisionálnímu přezkoušení s naprosto katastrofickým výsledkem, neboť nikdo z těchto osob neuspěl již v té první, tedy písemné části,“ dodal Hanták.

Při 25 domovních prohlídkách pak policisté podle Hantáka zajistili peníze, výpočetní techniku, tiskárny, datové nosiče, mobilní telefony, vzory zkušebních testů a další důkazy.

Obviněným lidem hrozí v případě prokázání viny až deset let za mřížemi.

kov, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme