Stavba haly Amazonu v Dobrovízi má zelenou. O Brně se teprve rozhodne

Dobrovíz u Prahy souhlasí s výstavbou distribučního centra amerického internetového obchodu Amazon. Zastupitelé schválili memorandum o spolupráci s developerem. Obec si ale podmínila, že developerská firma postaví kolem obchvat. V Brně budou o případných skladech Amazonu teprve jednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký internetový obchod Amazon plánuje v Dobrovízi u Prahy postavit nové distribuční centrum. Na snímku ze 14. listopadu je objekt, který je již v provozu a těsně sousedí s bytovou výstavbou v obci | Foto: ČTK

Vybudování haly v Dobrovízi podpořili čtyři zastupitelé, zbylí tři se zdrželi hlasování.

Některým obyvatelům se plány obce na výstavbu distribučního centra nelíbí. Obávají se hlavně hluku a toho, že obcí projede mnohem více aut. Developerská firma slíbila, že kolem Dobrovíze postaví obchvat. Potvrdil to i starosta obce Martin Šafr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání zastupitelstva Dobrovíze o projektu skladů Amazonu sledovala Kateřina Havránková

„Pokud obchvat nevybudují nejpozději do 31. prosince 2015, mají tam stanovené penále. Firma Amazon to zároveň podpořila tím, že dá garanci ve výši 50 milionů jako záruku, že to proběhne tak, jak je stanoveno ve smlouvě,“ řekl.

Další sklad Amazonu by měl vzniknout v Brně. O jeho výstavbě zatím definitivně rozhodnuto není. Dnes to budou na mimořádném zasedání řešit brněnští zastupitelé. Schvalovat mají smlouvu s Ředitelstvím silnic a dálnic kvůli prodeji pozemků.

„Pokud bychom čekali do řádného zastupitelstva, které je plánováno na 18. března, tak Amazon odejde a neuskuteční se tento projekt v Brně. Pokud bychom se dozvěděli od radnice pozitivní informaci v polovině února, tak tato investice by nemusela být ohrožena,“ vysvětlil Tomáš Budař z firmy CTP, která investici zajišťuje.

Zastupitelé Dobrovíze těsnou většinou podpořili stavbu haly Amazonu

Číst článek

Když budou představitelé města s projektem souhlasit, přinese to městu silnější dopravu, ale také nová pracovní místa.

„Pokud do Brna přichází firma a chce investovat stamiliony v eurech či zajistit pracovní místa pro zhruba tisíc pět set, dva tisíce zaměstnanců, to jsou věci natolik důležité, že se jimi musíme prostě zabývat,“ uvedl primátor Brna Roman Onderka (ČSSD).

Projekt podpořil také premiér Bohuslav Sobotka. Plánuje, že vláda dá peníze na vybudování chybějícího přivaděče z dálnice D1. „Chci za vládu jednoznačně garantovat, že to bude jak rozpočtová priorita, tak priorita z hlediska činnosti Ředitelství silnic a dálnic, které musí tuto stavbu připravit,“ slíbil.

Stavba distribučních center v Dobrovízi u Prahy a v Brně by měla začít co nejdříve. Každá hala má mít rozlohu 95 tisíc metrů čtverečních, což je velikost asi deseti fotbalových hřišť. V Česku by tak mohlo vzniknout zhruba 1500 nových pracovních míst.

Amazon | Foto: Český rozhlas

Simona Bartošová, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme