Profesory jmenuje ministr školství, rektoři s tím souhlasí

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se dohodl s rektory na způsobu jmenování profesorů. Dekrety profesorům předá sám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK o novele zákona o DPH, Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

„Varianta, že by pan prezident podepsal jmenovací dekrety a předal je ministr školství, je pro rektory přijatelná. Tímto bychom tento problém vyřešili," říká ministr školství.

Na podrobnostech se chce Chládek domluvit s prezidentem v týdnu po jeho návratu z olympiády v Soči.

Podle rektora Vysoké školy chemicko-technologické Karla Melzocha se jedná o standardní situaci:

„Pan prezident Václav Havel podepsal dekrety a předával je ministr školství. Prezident Václav Klaus pokud mohl, tak chodil. Ale i za něj byly asi dvakrát nebo třikrát předávány bez jeho osoby. Není to nic neobvyklého. Já jsem rád, že jsme se konečně domluvili a věc dospěla do tohoto konce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O jmenování a předávání dekretů mluvil ve vysílání Radiožurnálu rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch

Ministr Chládek zmínil několik možností do budoucnosti. Že by profesory mohli jmenovat buď předseda horní komory, ministr školství nebo samy vysoké školy.

„Já bych preferoval zachování stavu tak, jak je teď nastaven a bude probíhat v dalším jmenovacím kole,“ říká Melzoch.

Návrhy, které odcházejí z vysokých škol, procházejí dvěma vědeckými radami na úrovni fakulty a celé vysoké školy. „Pokud tam není nějaký formální nedostatek, tak si myslím, že pan prezident by měl mít čest profesora jmenovat,“ domnívá se rektor.

Změna zákona neprošla

Poslanci včera výraznou většinou zamítli novelu vysokoškolského zákona, kterou navrhla předchozí vláda Jiřího Rusnoka. Proti zákonu hlasovalo 91 poslanců, podpořilo jej 27 členů dolní komory.

Změnu zákona inicioval sám prezident, když loni v květnu odmítl jmenovat profesorem literárního historika a pedagoga Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Martina C. Putnu.

V akademické obci tím Zeman vzbudil vlnu nevole. Dekret pro Putnu nakonec prezident podepsal, ale akademikovi jej předal namísto prezidenta tehdejší ministr školství Petr Fiala.

Podle současného ministra školství Marcela Chládka za zdržování nemůže Zeman, ale spíš předchozí šéf resortu Dalibor Štys. Jeho úřad více než půl roku nepředával návrhy na jmenování profesory na Hrad – a to právě proto, že prezident nechtěl pravomoc jmenování vykonávat.

Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme