Sklad Amazonu v Brně zřejmě nebude, zastupitelé smlouvy neschválili

Brněnští zastupitelé neschválili žádné smlouvy a usnesení, které by usnadnily příchod americké internetové distribuční společnosti Amazon do Česka. Firma tak podle dnešních vyjádření nejspíš odejde jinam.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký internetový obchod Amazon plánuje v Dobrovízi u Prahy postavit nové distribuční centrum. Na snímku ze 14. listopadu je objekt, který je již v provozu a těsně sousedí s bytovou výstavbou v obci | Zdroj: ČTK

Jako klíčový problém se jeví to, že chybí sjezd z dálnice D1 do průmyslové zóny Černovická terasa. A developerská firma CTP Invest na sebe nechce vzít další závazky v souvislosti s výstavbou takového sjezdu.

„Chce-li investor logistické centrum, musí participovat na tom, aby Brno neskončilo v jednom velkém dopravní kolapsu, který by způsobil právě provoz tohoto centra,“ zdůraznil zastupitel města Brna a starosta městské části Brno-Střed Libor Šťástka z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoje jednotlivých stran prezentovali v Ozvěnách dne Radiožurnálu starosta části Brno-Střed Libor Šťástka a ředitel společnosti CTP Tomáš Budař

Investor podle něj dlouhodobě deklaroval, že se hodlá na stavbě sjezdu finančně podílet, dnes ale při jednání zastupitelstva svůj zájem nepotvrdil.

„Byť přichází s nabídkou až 1500 pracovních míst, tak to nemůže být na úkor 23 tisíc obyvatel dotčených městských částí,“ podotkl Šťástka.

V původní verzi se developer zavázal, že za pozemky zaplatí 214 milionů a 56 milionů dá na úpravy křižovatky ulic Řípská a Tuřanka.

Stavba haly Amazonu v Dobrovízi má zelenou. O Brně se teprve rozhodne

Číst článek

Aby bylo CTP co nejvíce motivováno k rychlému vybudování dálničního sjezdu, chtěli zastupitelé pozemky firmě jen pronajmout a pak prodat až ve chvíli, kdy bude mít stavební povolení. CTP však tento dodatek smlouvy odmítlo.

„My neváháme dát peníze. CTP je ochotno přispět částkou dvou a půl milionu euro na sjezd z dálnice jako takový za předpokladu toho, kdy město Brno dá pět milionů euro. Podotýkám, že těch pět milionů euro, které by dávalo město Brno, by bylo realizováno skrz výkupy pozemků, které nabízí budoucí zóna. To znamená, že by se těch pět milionů vybralo v rámci výkup pozemků,“ reagoval ředitel CTP Invest Tomáš Budař.

Developer považuje projekt Amazonu v Brně za mrtvý

Brněnský primátor Roman Onderka z ČSSD ale věří, že další jednání jsou ještě možná. „Nechci říct, že ty dveře jsou zamčené. Už jen z toho pohledu, že jsem dal pokyn náměstkovi panu Pospíšilovi, aby se pokusil ještě oslovit firmu CTP a Amazon a požádal je o možné jednání. Uvidíme, jestli ještě je možné tyto dveře otevřít,“ uvedl Onderka.

Naopak ředitel CTP už si nemyslí, že by investor byl schopen se s městem domluvit. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes uvedl, že se nyní bude snažit nabídnout Amazonu v Česku jinou lokalitu, aby neodešel do zahraničí.

Ve druhé lokalitě v Česku, kde chce Amazon investovat, v Dobrovízi u Prahy, zastupitelé ve čtvrtek těsně schválili memorandum o spolupráci a smlouvu s developerem. Obec leží blízko pražského letiště Václava Havla.

Amazon | Foto: Český rozhlas

mkp, Martin Hromádka, Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme