Ceny Olgy Havlové se udělují po dvacáté, nominace kandidátů probíhá do 10. dubna

Po dvacáté bude Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové předávat cenu osobnosti, která i přes handicap pomáhá ostatním. Někdejší první dáma ji poprvé vyhlásila v roce 1995, aby upozornila na život zdravotně postižených. Lidé můžou kandidáty nominovat do 10. dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olga Havlová | Foto: Knihovna Václava Havla

Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové ocenila za svou historii přes dvě desítky lidí. Jedním z nich je i Jiří Herynek, který se narodil s postižením horních i dolních končetin.

Se svým tehdejším zaměstnáním nebyl spokojený, a tak před deseti lety založil sociální firmu, ve které pracují hendikepovaní lidé. Cena Olgy Havlové mu prý pomohla hlavně morálně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Cenu Olgy Havlové se zajímala Zuzana Petráňová

„Bylo to znamení, že jdeme správnou cestou. Že to naše podnikání není jenom byznys, že to je nějaká širší záležitost. Samozřejmě, když si toho všimne Výbor dobré vůle Olgy Havlové, tak to byl pro mě impuls pro další rozvoj firmy a bylo to i nastartování spolupráce s Výborem dobré vůle,“ říká Jiří Herynek.

Tento příběh dokládá důvody, proč cena vznikla, říká předsedkyně správní rady Výboru dobré vůle Dana Němcová.

„Motivuje k tomu, aby se systematicky pracovalo s lidmi, kteří nějakým způsobem mají být včleněni do společnosti na plnohodnotné úrovni a lidské důstojnosti. Aby netratili tím, že musí žít s nějakou nevýhodou,“ vysvětluje Němcová.

Navrhnout kandidáta na cenu může každý

Kandidáty na cenu Olgy Havlové může navrhovat jednotlivec nebo také charita, diakonie a sdružení.

„Na stránkách Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové je formulář, na kterém je možné poslat elektronickou formou údaje o osobě, kterou navrhujete. Jinak je možné i bez formuláře poslat svoji nominaci, je-li připojen životopis osoby a zásluhy, které má,“ radí ředitelka nadace Milena Černá, jak při nominaci postupovat.

Nadace vybere laureáta v květnu. Jako symbol mu tradičně předá bronzovou plastiku akademického sochaře Olbrama Zoubka s názvem Povzbuzení.

Zuzana Petráňová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme