Asi stovka afrických utečenců se ilegálně dostala z Maroka na španělské území

Africkým uprchlíkům se dnes podařilo nelegálně proniknout z Maroka na španělské území, do autonomního města Melilla. Imigranti přelezli šest metrů vysoký plot s ostnatým drátem. Při útěku údajně útočili kovovými tyčemi a kamením na marockou pohraniční stráž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé sem prý většinou míří hlavně za byznysem | Foto: Vladimír Kroc | Zdroj: Český rozhlas

Přelézt přes plot na španělské území se pokusilo asi 500 subsaharských utečenců. Přibližně stovce z nich se to podařilo.

Maročtí strážci tvrdí, že Afričané je agresivně napadli, museli se před nimi prý dokonce ukrýt.

Problém s nelegální imigrací z afrického kontinentu trápí Španělsko už celou řadu let. Afričtí uprchlíci se do země na jihu Evropy dostávají buď po moři, nebo tak, že přelezou vysoký plot, který dělí Maroko od dvou autonomních španělských měst na severu Afriky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s africkými utečenci ve Španělsku mluvila spolupracovnice Českého rozhlasu Ľubica Zlochová

Města Melilla a Ceuta představují pro africké utečence naději dostat se dále do Evropy. V lesíku před plotem, který dělí Maroko od Melilly, čeká momentálně až 5000 Afričanů a před Ceutou se prý shromáždilo dokonce na 30 tisíc uprchlíků.

Tito lidé pocházejí z různých afrických regionů a k plotům u španělských autonomních měst putují někdy i celé roky. Utíkají z válečných oblastí, a protože nemají co ztratit, podnikají zoufalé akce. V oblasti dokonce ani nefungují převaděčské skupiny.

„Běžně se stává, že na hrotech, co jsou tam nainstalované, zůstávají kousky masa a kůže. Desítky utečenců se při přelézání zraní, jenže oni jsou už tak vyhladovělí a nemocní, že se ani nedivím, že zaútočí. Dělá se to tak, že když jedni přelézají, ti z dalších řád házejí kameny nebo hole,“ vysvětluje spolupracovnice Českého rozhlasu Ľubica Zlochová.

Zatímco přes plot se do Evropy dostávají prakticky výlučně muži, mořskou cestu využívají také ženy a děti. Převaděči vypravují uprchlíky nejčastěji z marockého Tangeru do Gibraltaru, někdy dokonce jen na nafukovacích člunech z hračkářství. Méně využívaná cesta vede na Kanárské ostrovy, oblast je totiž důkladněji hlídaná. Tam vyplouvají lodě například z Mauretánie.

Španělsko, které je vstupní branou do Evropy, už roky apeluje na Evropskou unii, aby se o problém více zajímala a pomáhala ho řešit.


Zvětšit mapu

Ľubica Zlochová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme