Letošní zima je teplotně nadprůměrná, bude zřejmě patřit k pěti nejteplejším

Letošní zima patří k nejteplejším za dlouhá léta. Český hydrometeorologický ústav vypočítal, že průměrná teplota právě končící zimní sezóny se pohybovala kolem jednoho a půl stupně nad nulou. Dlouhodobý průměr přitom vychází na zhruba mínus jeden stupeň Celsia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimní radovánky | Foto: Ladislav Bába

Podle meteoroložky Mileny Ferebauerové může současná zima patřit k pěti nejteplejším.

„Ještě teplejší ale byla ta roku 2006-2007, tehdy jsme zaznamenali průměrnou teplotu asi 3,2 stupně Celsia," upozorňuje.

Podobnou teplotu jako letošní zima měly ještě roky 1974-75, 1989-90 a 1997-1998. Definitivní výsledky se budou podle meteoroložky po skončení zimy ještě upřesňovat, velké rozdíly už ale neočekává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letošní zimě hovořila meteoroložka Milena Ferebauerová

Za letošní nezvyklé počasí může podle meteorologů hlavně převažující jihozápadní teplé proudění. To trvá po většinu zimy s výjimkou pár dní na konci ledna, kdy se průměrné teploty dostaly až pod mínus deset stupňů.

„To ale bylo období asi osmi nebo devíti dnů, a od té doby máme zase teplé jihozápadní proudění," uzavírá meteoroložka Milena Ferebauerová.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme