Napětí se z Kyjeva přeneslo na Krym, Ukrajinci žijící v Česku nepřestávají mít obavy o své blízké

Napětí na Ukrajině neustává, z kyjevského Majdanu se přeneslo na Krym. Někteří Ukrajinci v Česku proto nepolevují a pokračují v pomoci svým krajanům. I když věří, že to nejhorší má země za sebou, jejich obavy z budoucnosti se nerozptylují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina, Kyjev, 25. února 2014 | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Ivanka Iljenko je sólistkou baletu Národního divadla v Praze. Do Česka přijela už před deseti lety a určitě si nepředstavovala, že kromě své rodiny bude také jednou pomáhat celému svému národu.

„Všichni musí dát revoluci, co můžou, jinak se nic nestane, jinak to vyšumí. Mám tam celou rodinu, kamarády. Na Majdanu jsou všichni, bratranec byl zmlácen v Mariinském parku, mluvila jsem s ním potom párkrát. Přežili to, zaplať pánbůh ve zdraví, a zažili všechno, co se tam dělo,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Ukrajinkami žijícími v Česku připravila Květa Moravcová

Kromě toho, že se Ivanka Iljenko stará o svou rodinu na Ukrajině, založila s Galinou Andrejcevou sbírku SOS Pomozte lidem na Majdanu přežít.

I když boje na Majdanu ustaly, řada obyvatel Ukrajiny i nadále bojuje s vážnými existenčními potížemi.

„Slušný člověk si u nás velmi těžce vydělá dobrý peníze,“ dodává baletka.

Přesto je Ivanka optimistka. I když se napětí z Majdanu přeneslo na Krym, věří, že Ukrajina svůj boj vyhraje. To Galina je opatrnější.

„Na východě je dost obyvatel, kteří si říkají, že Rusko bude asi lepší. Ale obyvatelé, kteří se tam narodili, ti do Ruska rozhodně nechtějí,“ ujišťuje Galina.

Květa Moravcová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme