Vývoj na Ukrajině by podle Sobotky neměl ohrozit zásobování Česka plynem

Česká vláda odsuzuje kroky, které Rusko podniká na Ukrajině. O situaci jednalo v neděli večer předsednictvo bezpečnostní rady státu. Zabývalo se i možným rozšířením programu Medevac, který zajišťuje léčení zraněných při ozbrojených střetech. Vojenský zásah proti Rusku česká reprezentace nepovažuje za reálný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Designovaný premiér Bohuslav Sobotka hovoří 20. ledna na Pražském hradě s novináři, poté co prezidentovi Miloši Zemanovi předložil seznam kandidátů na členy své vlády | Zdroj: ČTK

Podle předsednictva Bezpečnostní rady státu se Česko nemusí obávat nedostatku ropy nebo zemního plynu v případě přerušení dodávek přes Ukrajinu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky je ČR v rámci standardních opatření plně připravena na jakékoli krizové scénáře vzniklé kvůli současné situaci na Ukrajině.

„Provedli jsme určitou revizi připravenosti ČR na eventuální krizové situace, které by se týkaly zásobování ropou a plynem a musím říci, že ČR je v rámci standardních oaptření plně připravená na jakékoli krizové scénáře. Není nutné v tuto chvíli přijímat jakákoli dodatečná opatření,“ uvedl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání předsednictva bezpečnostní rady státu sledoval reportér Martin Karlík

Pokud by přece jen došlo k masivnímu výpadku dodávky ropy nebo plynu, lidé ve svých domácnostech by to podle premiéra nepocítili.

„Jsou připraveny příslušné zásoby, je připravena příslušná diverzifikace ať už dodávek ropy nebo plynu pro případ, že by došlo k přerušení nebo snížení dodávek," řekll.

"Ta věc se do budoucna vyloučit nedá. ČR je připravena a v žádném případě by jakýkoli vývoj situace na Ukrajině neměl ohrozit schopnost zásobovat naše rafinerie, firmy a domácnosti v rámci těch systému, které dnes v ČR máme," dodal Sobotka.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD upozornil, že agrese vůči Ukrajině může vést k zastavení jednání o bezvízovém styku, o který měla ruská strana zájem.

„Na základě vyhlášení, které jsme slyšeli například z úst ministra Lavrova, že je Rusko připraveno tvrdě zasáhnout na obranu práv svých občanů kdekoliv jinde. Pokud to znamená, že usídlování ruských občanů představuje takovéto riziko pro země, které je mají, tak je otázka, jak je možné bezvízový styk podpořit.“

Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO varoval před rozšířením konfliktu.

„Ten vývoj nese všechny znaky poměrně pečlivě připraveného scénáře a není vyloučeno, že ten scénář má ještě další stránky.“

Použití vojenské síly ze strany mezinárodního společenství je podle ministra obrany nepravděpodobné, Evropská unie ale může zavést vůči Rusku ekonomické sankce.

Igor Maňour, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme