USA ohlásily nové vízové sankce vůči těm, kdo ohrožují suverenitu Ukrajiny

Americký prezident Barack Obama podepsal nařízení, které umožňuje postihnout ty, kdo se podílejí na destabilizaci Ukrajiny a Krymu. Řekl také, že krymské referendum porušuje mezinárodní právo a ukrajinskou ústavu. Případné rozhodnutí o odtržení krymského poloostrova pak podle něj musí schválit Kyjev, ne krymská autonomní vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama během mimořádného vystoupení k situaci na Ukrajině | Zdroj: Reuters

O tom, že prezident podepsal nařízení, které umožňuje postihnout ty, kdo se podílejí na destabilizaci Ukrajiny a Krymu, informoval Bílý dům.

Podle vyjádření úřadu se tito lidé mohou dočkat zmražení svého majetku ve Spojených státech, nebo jim mohou USA zrušit či nevydat víza. Pokud by se situace na Ukrajině vyostřovala, Bílý dům nevyloučil i další opatření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj USA k dění na Ukrajině přiblížila americká zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Dokument podepsaný prezidentem Barackem Obamou neupřesňuje jména, kterých se opatření budou týkat. Podle zástupců americké vlády jsou mezi nimi občané Ruska i Ukrajiny.

Administrativa už předtím potvrdila, že sankce se nebudou vztahovat na prezidenta Vladimira Putina či nejvyšší vládní představitele s tím, že postihování hlav států je výjimečné opatření.

Podobné kroky podniká i americké ministerstvo zahraničí. To sestavuje vlastní seznam lidí, kteří budou na černé listině pro vydávání víz.

EU kvůli Krymu pozastavila jednání s Ruskem o obchodní dohodě a vízech

Číst článek

Prakticky stejnými opatřeními jako Američané dnes pohrozila i Evropská unie, která zároveň pozastavila jednání s Ruskem o obchodní dohodě a o zrušení víz.

„Svět musí Ukrajině pomoci na cestě k lepší budoucnosti. Společně s Evropskou unií začínáme přijímat nutná opatření. Všichni, kteří mají na svědomí porušení mezinárodního práva, destabilizaci Ukrajiny a vměšování do tamního konfliktu, musí nést následky,“ poznamenal v reakci na závěry evropské schůzky Obama.

Manévrují Američani i Rusové

Spojené státy zdůrazňují, že řešení krize na Ukrajině vidí výhradně v diplomacii. Dnes však také rozhodly vyslat své stíhačky do Pobaltí a Polska – prý aby tak daly najevo snahu posílit spojence.

Americká armáda také uvedla, že do Černého moře míří její letadlová loď Truxtun, která je schopná likvidovat útočné rakety. Důvodem ovšem údajně není aktuální dění, ale dlouhodobě plánovaná cvičení s Bulharskem a Rumunskem.

Manévrují také Rusové. Výsadkové lodi ruské armády v noci dopravily do Sevastopolu dalších 50 kusů vojenské techniky a 500 vojáků.

Ruská armáda dnes navíc zahájila dosud největší cvičení vojsk protiraketové obrany na západě země.

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme