Zaměstnanost matek je v ČR jedna z nejnižších v EU, MPSV to chce změnit

České ženy, které se vracejí z mateřské dovolené, těžko hledají práci. Česko dokonce patří mezi země Evropské unie, ve kterých je nejvyšší nezaměstnanost matek. Flexibilní úvazky nabízí jen málo nadnárodních firem a ve školkách chybějí místa pro předškoláky. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto chce ještě více finančně motivovat zaměstnavatele, aby nabídli matkám práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mateřství (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Jana z pražských Letňan se o tři děti v domácnosti stará už osm let.

„Je jim osm, pět a tři roky. Mezi prvním a druhým dítětem se mi podařilo rok pracovat na hodně malý úvazek,“ říká Jana.

Děti už chodí do školky a do školy a pětatřicetiletá vystudovaná učitelka proto hledá zaměstnání, při kterém by mohla skloubit práci a rodinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na složitou situaci matek při hledání zaměstnání se zaměřila reportérka Petra Benešová

„Je to poměrně těžké, ale pro mě je priorita, abych dětem byla odpoledne k dispozici. Opravdu hledám práci, kde budu moct pracovat jenom dopoledne,“ vysvětluje.

Najít práci není pro české matky jednoduché. Pokud se chtějí věnovat zároveň rodině, hledají zpravidla poloviční úvazky. Jenže ty firmy příliš nenabízejí. Česko má jednu z nejnižších zaměstnaností matek v Evropské unii. Navíc mezi dvacátým pátým a čtyřicátým rokem je v práci téměř dvakrát méně žen než mužů. V posledních letech tak zůstávají matky s dětmi doma mnohem déle.

„Zatímco v šedesátých letech byla taková praxe, že ženy zůstávaly s každým dítětem doma do dvou let, postupně se prodlužovala doba péče o dítě,“ popisuje socioložka Hana Hašková, která zpracovala přehled zaměstnanosti matek v České republice.

Matky, kterým se děti narodily v posledních deseti letech, jsou doma dvakrát déle než ženy, které byly na rodičovské dovolené v osmdesátých letech.

Do práce až po několika dětech

„Prosadil se tady model řetězení rodičovských dovolených. V šedesátých letech měly ženy zpravidla první dítě, na nějakou dobu odešly z trhu práce, potom se vrátily a pak měly znovu druhé dítě. V období normalizace se začal postupně prosazovat spíše model nenavracení se mezi porody na trh práce,“ vysvětluje Hašková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí teď skrze dotační programy podpoří firmy, aby nabízely různé flexibilní úvazky.

„Když společnost zaměstná matku po rodičovské dovolené, dostane příspěvek na její plat. Další výhodou je až roční sleva na sociální pojištění pro zaměstnavatele, což se teprve bude realizovat,“ uvádí ministryně Michaela Marksová z ČSSD.

Jen polovina matek se vrací ke svému původnímu zaměstnavateli. Důležité je také podle ministryně, aby se našlo více míst v předškolních zařízeních. Rodičům by také měly pomoci takzvané dětské skupiny na pracovištích.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme