Kauza justiční mafie se vrací k soudu. Exministryně Benešová věří v očištění

Pražský vrchní soud znovu projedná, zda někdejší vrcholní soudci a státní zástupci tvořili takzvanou justiční mafii. Sedm klíčových funkcionářů takto pojmenovala exministryně spravedlnosti, dnes poslankyně ČSSD Marie Benešová. Za svůj výrok se před třemi lety musela omluvit. Nejvyšší soud ale loni verdikt zpochybnil a nařídil nové projednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministrině spravedlnosti Marie Benešová | Foto: Filip Jandourek

„Myslím si, že ve skutečnosti za tím je taková ta justiční mafie, zákulisní. Byli tam doktor Pavel Kučera, Renáta Vesecká, pan doktor Černocký, pan náměstek vrchního státního zástupce Grygárek, pan Salichov, pan Coufal a další, kteří patří k této skupině, která se snaží tady ovlivňovat kauzy v zákulisí," obvinila v roce 2007 ve vysílání Radiožurnálu Marie Benešová sedm klíčových justičních funkcionářů.

Tito lidé někdejší nejvyšší státní zástupkyni za její výrok zažalovali a požadovali veřejnou omluvu. Po čtyřech letech soudních tahanic se dočkali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dosavadní výboj kauzy justiční mafie shrnuje redaktorka Evelyna Kulíšková

Verdikt Vrchního soudu v Praze skutečně Benešové omluvu nařídil. Navíc musela zaplatit více než 400 tisíc korun za náklady na soudní řízení.

Jenže loni Nejvyšší soud označil rozhodnutí za právně špatné a zrušil ho. Benešová, která se mezitím omluvila a uhradila náklady, věří, že soud ji aspoň dodatečně očistí.

„Dějiny mi daly zapravdu. Dneska máme stíhaného doktora Grygárka, takovým lidem jsem se musela omlouvat. Takže ten můj výrok byl nadčasový," říká politička.

Údajní členové justiční mafie považují spor za uzavřený

Sami údajní členové justiční mafie to tak nevidí. Celou záležitost naopak považují za uzavřenou. „Vlastně se nám magistra Benešová už omluvila, písemně. To znamená, že to, co jsme od ní chtěli, tak to splnila," říká jeden z nařčených, bývalý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

V novém verdiktu už ale zmínka o omluvě zřejmě nebude. Vrchní soud je vázaný právním názorem Nejvyššího soudu. Zda konečný rozsudek padne už dnes, nechtěl mluvčí soudu Jan Fořt komentovat.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme