Do slovenských kin přichází dokument o odvolaném arcibiskupovi Bezákovi

Příběh bývalého trnavského arcibiskupa vyvolává na Slovensku emoce i téměř dva roky po jeho odvolání. Zaujal i režisérku Oľgu Záblackou. Ta o Robertu Bezákovi natočila dokument, který míří do slovenských kin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisérka Olga Záblacká | Foto: Vojtěch Berger

Předloni v létě Roberta Bezáka papež bez jasného důvodu odvolal z funkce trnavského arcibiskupa. Velkou část slovenských katolických věřících rozladil postup církve, která odvolání oblíbeného kněze nijak nevysvětlila.

Snímek „Arcibiskup Bezák - sbohem“ končí záběrem, v němž hlavní postava nastupuje do vlaku. Kvůli svojí kauze totiž Robert Bezák opustil Slovensko a od loňského prosince žije v Itálii.

První slovenský dokument o Robertu Bezákovi je velmi osobní a kamera se k hlavní postavě dostala hodně blízko. Bezák ve filmu vypráví například o tom, jak ještě za studií odmítl spolupráci s StB, která mu nabízela možnost studia v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový slovenský celovečerní dokument představil zpravodaj Vojtěch Berger

Bezákův příběh zaujal režišérku Oľgu Záblackou:

„Opravdu si myslím, že veřejnost měla právo vědět, co jejich oblíbený arcibiskup udělal, že musel být takto velmi potrestaný.“

V pouhých 49 letech se Robert Bezák stal arcibiskupem v Trnavě, kde postupně začal upozorňovat na neprůhledné financování diecéze z doby jeho předchůdce Jána Sokola.

Odvolání předcházela papežská vizitace

Po pouhých třech letech Bezáka odvolal z funkce papež Benedikt XVI. Odvolání předcházela papežská vizitace v Trnavě. Vatikán se arcibiskupa ptal například na to, jestli nezesměšňuje kněžský oděv a nechodí příliš často v džínách, nebo na to, kam chodí sportovat a kde se potom sprchuje.

Sám Bezák dnes naznačuje, že ho někdo ve Vatikánu záměrně očernil. Skutečné důvody svého odvolání prý doteď nezná. Bezákovi příznivci za něj nepřestávají orodovat a demonstrovat.

Odvolaný slovenský arcibiskup Róbert Bezák | Foto: ČTK

Ve filmu je slyšet i výrazná česká stopa - Roberta Bezáka se totiž v minulosti zastala řada českých duchovních, na rozdíl od Slovenska, kde biskupové o svém někdejším kolegovi nechtějí vůbec mluvit.

„Konference biskupů Slovenska nepovažuje za správné využívat službu médií na komunikaci s emeritním otcem biskupem,“ říká mluvčí Konference biskupů Slovenska Jozef Kováčik.

Režisérka filmu Záblacká proto nechce film směřovat ke slovenským biskupům, ale raději rovnou k papeži: „Když oni stále hrají mrtvého brouka. Vlastně nevím, jestli ho chtějí vidět, ale podle mě si najdou způsob, jak ho vidět - a najít na něm něco špatného.“

V polovině dubna se film o Robertu Bezákovi dostane i do českých kin.

Vojtěch Berger, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme