Bude zveřejňování smluv v centrálním registru povinné? Autoři si slibují větší hospodárnost

Poslanci a odborníci dnes ve sněmovně diskutovali, které smlouvy uzavírané se státem, kraji a obcemi by se měly povinně zveřejňovat v centrálním registru. S návrhem přišla TOP 09 a Starostové, podle které by se na Portálu veřejné správy měly vyvěšovat všechny smlouvy nejen se státem, kraji a obcemi, ale i s jimi ovládanými firmami. Zákon poslanci začátkem roku pustili do dalšího projednávání, teď se jím zabývají sněmovní výbory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpis (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Autoři si od zákona slibují lepší hospodaření s veřejnými prostředky. Právě proto, že by smlouvy byly pod veřejnou kontrolou.

„Zveřejňování smluv funguje automaticky. Datovou schránkou se odešle na Portál veřejné správy, kde je to funkční, rok běžící a mnoho subjektů to využívá. Automaticky vám datovou schránkou přijde potvrzení, že je to zveřejněno. V ten moment také vidíte na portálu, jak je to zveřejněno. Celý proces je ve vašich rukách,“ popisuje poslanec Jan Farský z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

O registrech smluv informovala redaktorka Jana Čermáková

Autoři zákona se inspirovali na Slovensku, kde už podobný registr smluv několik let funguje. A to ke spokojenosti veřejnosti i úředníků.

„Dnes možná nejsme zavalení byrokracií. Podle svobodného přístupu k informacím, kde kdokoliv mohl napsat dopis a my jsme museli kmitat a připravovat pro něho papírové výstupy, tak ho dnes odvoláme na naši stránku, kde se na všechno může podívat,“ přibližuje primátor města Turčianské Teplice Michal Sygút.

Výhrady k tomu zavést něco podobného v České republice má ale například Svaz měst a obcí. Jeho předsedovi Danu Jiránkovi z ODS třeba vadí, že by podle navrhovaného zákona měly být smlouvy v registru vyvěšené navždy bez ohledu na to, jestli už skončila jejich platnost. A to není jediná výtka, kterou má.

„Další výhrada je ke smlouvám, které uzavírá zařízení poskytující sociální služby a klient. Ceny jsou dané dokonce zákonem. A sociální služba není žádným důvodem, proč by měl někdo vidět, že maminka někoho je v Alzheim centru a je klientkou služeb. Nebo že někdo podepsal smlouvu s hospicem, protože je nevyléčitelně nemocný a umírá. Já tam žádný veřejný zájem nevidím,“ říká Jiránek.

Jakoukoliv návštěvu úřadu vám může výrazným způsobem usnadnit Portál veřejné správy ČR. V lepším případě vše vyřídíte přes internet | Foto: Mario Jarý

V navrhovaném registru smluv by se podle něj neměly zveřejňovat věci, které mají nárok na zákonnou ochranu soukromí.

Spoluautor normy, poslanec Farský připouští, že je možné stanovit výjimky. Čeká, že dostane od Svazu měst a obcí takový návrh oficiálně.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme