V 'Ostravských Hradčanech' se za obřím zrcadlem schovává základ pro technický ráj

Málokdo ještě před lety věřil tomu, že se opuštěné železárny a pece v Ostravě změní v jedinečné zázemí pro kulturu a vědu. V Dolní oblasti Vítkovice můžete jít na balet do plynojemu, vedle se děti zabaví pokusy všeho druhu a ode dneška se mohou návštěvníci poprvé podívat za obří zrcadlo, které odráží celou siluetu takzvaných „Ostravských Hradčan“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tovární provoz se změnil podle návrhů architekta Josefa Pleskota | Foto: Dolní oblast Vítkovice

Kdysi energetická ústředna, dnes Malý svět techniky U6.

Na všechno se dá sáhnout - od soustruhu až po důkladný průzkum ponorky. Jenže hned vedle je Velký svět techniky, který má celou stěnu jako zrcadlo. Dnes poprvé otevřené.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice zjišťoval více informací Martin Knitl

Zatím je to jenom holá budova vymyšlená architektem Josefem Pleskotem, ale obdiv vzbuzuje už teď. Bude to rozhodně více než obyčejná vitrína.

„Bude tu monumentální svět, který se věnuje vesmíru, a oáza – bude tady strom v jeho skutečné, životní velikosti se všemi artefakty, které k tomu patří,“prozrazuje v obrovské hale ředitel Světa Techniky Jakub Švrček.

Za dalšími dveřmi se schovává 3D kino pro několik školních tříd současně a vedle třeba divadelní sál, laboratoře - to vše zhruba na podzim pro děti už od dvou let. Těžko bychom hledali podobné centrum přímo v útrobách a srdci těžkého průmyslu.

Není náhodou, že zrovna dnes je výročí narození Alberta Einsteina. Po Ostravsku si to připomenou i tady. Už jsou nachystané projektory.

Martin Knitl, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme