Před 75 lety ‚přiletěla černá vrána‘ a Ribbentrop vyhlásil Protektorát Čechy a Morava

15. březen roku 1939 je jedním z nejtragičtějších dnů v historii naší země. Německá armáda obsadila české území a vyhlásila na něm Protektorát Čechy a Morava. Češi se tak stali součástí nacistické Říše. Ta využívala zdejšího průmyslového bohatství a práce lidí pro své válečné účely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

15. března 1939 přijíždějí do Prahy německé okupační jednotky a vzniká Protektorát Čechy a Morava | Foto: Vojenský ústřední archiv Praha

Krátkou předehrou osudovému ránu 15. března 1939 byla předchozí noc, kdy prezident Emil Hácha v Berlíně podlehl brutálnímu nátlaku Hitlera včetně výhružek o vybombardování Prahy a podvolil se okupaci. Hácha o tom po návratu do Prahy mluvil v rozhlasovém projevu.

„Lide český, po delším rozhovoru s říšským kancléřem rozhodl jsem se prohlásiti, že odevzdávám osud českého národa a státu s plnou důvěrou do rukou vůdce německého národa,“ říká Emil Hácha v dobové nahrávce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava přibližuje Jaroslav Skalický

Dřív než Hácha ale dorazil do Prahy Hitler a na Pražském hradě podepsal výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava.

„Pojednou jsme byli vyrušeni ohlušujícím řevem, ruce kolem nás letěly do výše. Do salonku přišel Adolf Hitler se svým štábem,“ vzpomíná rozhlasový technik Karel Koníček a pokračuje:

„Za chvíli se vrátil k nám známý hnědý pán, upozornil doktora Kocourka, že za okamžik může začít s hlášením, ale že prohlášení o zřízení Protektorátu přečte do mikrofonu místo Hitlera ministr zahraničních věcí Joachim von Ribbentrop.“

Rozhlasový projev prezidenta Háchy, 1939 | Foto: Archiv ČRo

Svou moc nad Protektorátem Němci demonstrovali okázalou vojenskou přehlídkou. Reportér František Kocourek, kterého si sami Němci vybrali jako oblíbeného hlasatele, do popisu projíždějící vojenské techniky propašoval legendární pasáž o černé vráně, do které zašifroval skutečnou atmosféru na Václavském náměstí.

„Dovolte, abych se zmínil o podrobnosti čistě nevojenské: odkudsi zdaleka přiletěla nad Prahu také velká černá vrána, která se spustila a plachtila od muzea dolů k Můstku. Divila se asi tomu hluku, který zde slyšela, a obrazu, který uviděla pod sebou,“ říkal tehdy František Kocourek na rozhlasových vlnách.

Čeští posluchači reportérovi porozuměli. I když z rozhlasu později sám odešel, aby v něm nemusel sloužit Němcům, nacisté čekali na příležitost a v červnu 1941 ho zatkli. V roce 1942 pak zemřel v koncentračním táboře Osvětim-Březinka.

František Kocourek komentuje nacistickou vojenskou přehlídku na Václavském náměstí | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Půl roku po vyhlášení Protektorátu Německo rozpoutalo válku, během které Češi umírali v koncentračních táborech, na popravištích a válečných frontách.

Jaroslav Skalický, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme