Bulharsko znovu hrozí českým energetickým firmám odebráním licence

České společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN znovu čelí hrozbě odebrání licence na distribuci elektřiny v Bulharsku. Dnes vyprší lhůta, ve které měly energetické firmy zaplatit údajný dluh bulharské státní energetické společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Údajný dluh zahraničních energetických firem je podle bulharské strany v přepočtu skoro 4,5 miliardy korun. ČEZ i EVN ale odmítají, že by něco dlužily. Naopak tvrdí, že jim bulharský regulátor nevyplatil peníze, které mají ze zákona dostat za instalaci větrných a solárních elektráren.

„K odebrání licence neexistuje žádný důvod. ČEZ vždy postupoval plně v souladu s bulharskou legislativou. A dle energetického zákona mají všechny prodejní společnosti nárok na plnou kompenzaci částky vyplacené na podporu výroby z obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová.

„Nám se to tedy jeví spíše jako politická záležitost, kdy se řeší špatně nastavený systém podpory obnovitelných zdrojů v Bulharsku,“ dodává.

Podle serveru Der Börsianer.com zaplatily firmy ČEZ, Energo-Pro a EVN na povinných odvodech méně právě o částku na podporu obnovitelných zdrojů.

Bulharský energetický regulátor navíc udělil společnosti EVN pokutu v přepočtu 14 milionů korun a do konce příštího týdne chce prý takto postihnout i ČEZ.

Ceny energií jsou citlivé téma

Není to poprvé, co mají jmenované energetické firmy v Bulharsku potíže. Loni bulharský regulátor vyšetřoval společnost ČEZ kvůli obvinění, že porušila tamní energetické předpisy. Nakonec ale nenašel žádné pochybení, které by bylo důvodem k odebrání distribuční licence.

Na začátku toho všeho ale byly masové protesty bulharské veřejnosti proti vysokým cenám elektřiny. Ty se tehdy zvýšily kvůli delšímu zúčtovacímu období i chladnější zimě, kvůli které se spotřeba elektřiny zvýšila. Lidé proto žádali odebrání licencí zahraničním distributorům. Protesty nakonec vyústily v pád tehdejší bulharské vlády a předčasné volby.

Od zvolení nové vlády to zahraniční distributoři nemají jednoduché. Ceny energií jsou v Bulharsku citlivým politickým tématem a od loňského května vláda snížila ceny elektřiny už dvakrát.

Zahraniční majetkové účasti skupiny ČEZ | Foto: Michal Jindra

Martin Karlík, Veronika Neprašová, Tea Parkanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme