Po sesuvu půdy ve státě Washington zemřelo už 14 lidí. Pohřešovaných je přes 170

Nejméně 14 lidí zemřelo po víkendovém sesuvu půdy na severovýchodě Spojených států. Počet pohřešovaných vzrostl na 176. Bahno zavalilo vesnici severně od Seattlu ve státě Washington. Pod nánosy skončilo více než 30 domů. Příbuzní zavalených stále doufají v jejich záchranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranné práce po sesuvu půdy ve státě Washington, sesuv zablokoval i hlavní silnici a řeku | Zdroj: Reuters

Pohřešováno bylo původně 108 lidí, během posledních dní ale číslo stouplo na 176. Stále více lidí se totiž obrací na úřady s tím, že se jim jejich příbuzní neozývají. Policie teď prověřuje, jestli se některé nahlášené případy například neopakují. Lidé začínají být zoufalí.

„Chci vědět, kde je můj manžel. Prostě potřebuji vědět, co je nového,“ sháněla se po nových informacích Barbara Walshová, manželka jednoho z pohřešovaných.

Naděje na nalezení živých lidí klesá

Až pětimetrová vrstva bahna zavalila rozsáhlou oblast asi dvou a půl kilometrů čtverečních, včetně obce Snohomish. Sesuv zablokoval i hlavní silnici a řeku, která pak zaplavila území nad sesuvem.

Záchranné práce komplikuje místy vytrvalý déšť, přesto ale pokračují dál. Naděje, že by někdo ze zavalených přežil, je ale minimální.

„Pořád se snažíme někoho, hlavně někoho, zachránit. Ale nevypadá to dobře,“ přiznal Travis Hots, jeden ze zasahujících hasičů.

Sesuv půdy v blízkosti městečka Oso ve státě Washington | Foto: Reuters

Pátrací akce je velmi složitá. Kdykoliv se může sesunout další část svahu. Vrstva bahna je velmi zrádná. Někteří záchranáři se v bahnu propadali až po prsa a kolegové je museli zachraňovat. Dnes do oblasti přijela na pomoc také národní garda.

Podle prvních zpráv sesuv na ploše více než dvou a půl kilometru čtverečních zřejmě vyvolaly nedávné lijáky. Deník Seattle Times dnes ale přináší rozhovor s geologem Danielem Millerem, který vysvětluje, že oblast je velmi nestabilní a připomíná například masivní sesuv v roce 2006.

Miller byl údajně velmi překvapený, že i poté lidé stále stavěli domy na břehu řeky. „Místní vláda nese také svou část viny. Protože lepší územní plánování by mohlo zabránit lidem stavět domy a silnice v potenciálně rizikové oblasti,“ řekl.

O tom, že se o nebezpečí, jaké představoval právě sesutý svah, vědělo už dříve, vypovídá například článek ze Seattle Times z roku 1967, kde kopec, ze kterého se půda sesunula, nazývají jednoduše Slide Hill neboli sklouzávající kopec.

Silvie Třeslínová, kap, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme