Hobbymarkety Baumax má zachránit prodej umělecké sbírky jejich majitele

Rakouská síť hobbymarketů Baumax, která působí i v Česku, zažívá těžké časy. Hospodaření celé skupiny je dlouhodobě ztrátové, a proto se její majitelé snaží získat peníze, kde se dá. Chtějí prodat třeba obrovskou sbírku obrazů, která jim původně pomohla k podnikání. Zahrnuje téměř sedm tisíc soudobých děl z Rakouska a mnoha dalších zemí v celkové hodnotě až 86 milionů eur, téměř 2,5 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hobbymarket bauMax | Foto: Alena Palečková

Rakouský Baumax je rodinná firma. Kdyby její majitelé prodali všechna díla, zřejmě by to firmě pomohlo vyhnout se velkým finančním potížím.

Hospodaření Baumaxu není v posledních letech vůbec dobré. Čísla za loňský rok ještě nejsou známá, ale například předloni se čistá ztráta celého řetězce zdvojnásobila na 126 milionů eur.

Některá rakouská média dříve napsala, že vedení firmy vůbec nepřipouští možnost insolvence. Právě prodejem sbírky by se ztráta o něco snížila, a to je důvod, proč to chce vlastník Baumaxu Karlheinz Essl udělat.

Hospodaření celého řetězce nepříznivě ovlivňuje hlavně pokles tržeb dceřiných společností ve východní Evropě. Svůj podíl na tom má zejména konkurence. Evropský trh je podle odborníků zahuštěn stejně velkými řetězci a přibývá i malých firem, které nabízejí cenově i kvalitou srovnatelný sortiment.

Baumax působí od začátku 90. let také v Česku. Co do počtu prodejen je na českém trhu podle loňských výsledků studie DO-IT-YOURSELF společnosti Incoma GfK nejúspěšnější OBI.

V Česku má Baumax 24 prodejen

Ta má 28 obchodů, následuje Baumax s 24 prodejnami, zhruba o 9 méně jich má Baumarkt. Osm obchodů mají Bauhaus a Hornbach, sedm prodejen vychází na Uni Hobby. Podle analytika Zdeňka Skály ze společnosti Incoma Gfk mají firmy stále prostor pro expanzi na zdejším trhu.

„Faktem ale je, že v posledních letech jim silně konkurují dva kanály. Je to jednak internet, kde se stále více nakupuje celý sortiment, zahrada, vybavení domácnosti, a za druhé jsou to malí specialisté,“ říká a dodává:

„Ti tu samozřejmě byli vždy. V posledních letech ale vidíme velký příklon nakupujících k jakési specializaci, k nákupu u někoho, kdo je opravdu velký znalec.“

A jak obecně hospodaří velké hobbymarkety na českém trhu? Společnost Baumax měla podle deníku E15 za rok 2011 provozní ztrátu ve výši 218 milionů korun. Z pohledu tržeb na tom byla firma několik let po sobě podobně. Loni byl její obrat na úrovni téměř 4,5 miliardy korun - tedy zhruba stejně jako v předchozím roce.

Společnost OBI měla podle výroční zprávy za rok 2012 provozní zisk 376 milionů korun. O rok dříve to bylo 527 milionů. Čísla za uplynulý rok ještě nejsou od jednotlivých řetězců k dispozici.

Jan Beneš, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme