Ministryně spravedlnosti chce navrhnout nižší odměny za vymáhání malých dluhů

Advokáti by si za vymáhání malých dluhů neměli účtovat tak vysoké odměny. Mezi další priority ministerstva spraveldnosti pod vedením Heleny Válkové (ANO) patří také nový zákon o státním zastupitelství nebo úprava nového občanského zákoníku. Změny čekají také společné dluhy manželů nebo družstevní bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátka na ministryni spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO | Foto: ČTK

První dílčí úpravy úřad připraví v letních měsících, celkovou novelizaci zákoníku až příští rok. Stejně tak chce šéfka resortu spravedlnosti Helena Válková (ANO) ještě letos snížit odměny, které si advokáti účtují za vymáhání menších dluhů.

Za dluh pár stovek korun by dlužník na nákladech zaplatil jen zhruba 600 korun, tedy mnohem méně než dnes. Změna vyhlášky o advokátním tarifu by mohla začít platit do konce května.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech ministerstva spravedlnosti natáčela reportérka Petra Benešová

Problémem nového občanského zákoníku je také nutnost soudního přezkoumání svéprávnosti duševně nemocných lidí.

Chybí například soudní znalci. „Případy se počítají v řádech tisíců. Kdyby se to vydělilo počtem znalců, tak to budeme dělat několik let,“ říká ministryně spravedlnosti Válková.

Přepracovat bude podle ní nutné také oblast družstevního práva a nutnost získání plné moci pro zahraniční zájemce o založení obchodní společnosti v Česku.

Úřad se chce vrátit také k projektu elektronických náramků pro vězně, který se už v minulosti připravoval.

Stejně tak se ministerstvo spravedlnosti zaměří na zločince, kteří se opakovaně vracejí do vězení. Fungovat by pro ně mohla speciální zařízení, která jim pomohou například při hledání práce.

Novoroční amnestie (ilustrační foto) | Foto: ČTK

„Probační domy je model, který se velmi osvědčil například v Kanadě,“ vysvětluje náměstek ministryně Pavel Štern.

„Soud může pachatele propustit podmíněně, ale protože existuje riziko, že propuštěný to období nezvládne, tak může využít dům na půl cesty,“ dodává.

Do vlády se do poloviny roku dostane také návrh zákona o státním zastupitelství.

Jedním z jeho přínosů bude kromě nezávislosti a specializace žalobců i lepší možnost vyvodit odpovědnost státních zástupců v případech, kdy vůbec nekonají nebo chybují.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme