Podmínky církevních restitucí se nemění. Expertní komise ukončila svou činnost

Ani poslední jednání týmu sociálních demokratů a hnutí ANO se zástupci církví změny v dohodě o vyrovnání státu a náboženských společností nepřineslo. Církve na dnešním večerním jednání odmítly argumenty politiků, podle nichž by za majetek, o který je připravil komunistický režim, měly dostat nižší finanční náhradu, než byla dohodnutá. Expertní komise pak na popud církví ukončila svoji činnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Gajdůšková | Foto: Tomáš Adamec

Církve dnes na argumenty politiků, podle nichž jsou podmínky vyrovnání nespravedlivé, daly protiargumenty, které nabízejí opačný pohled.

„Skutečně tam došlo k rozdílnému pohledu na věc, a to je také jeden z důvodů, proč si myslíme, že ta expertní rovina už se nějakým způsobem vyčerpala,“ řekl bezprostředně po jednání Českému rozhlasu tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus

Přehrát

00:00 / 00:00

Na téma církevních restitucí mluvili tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus a historik Jaroslav Šebek

Podle Krause je třeba celou diskusi potřeba „upgradovat“.

„Jsou tam přece jen některá témata, která si vyžadují vysloveně politická rozhodnutí,“ řekl Kraus.

Takovým tématem by podle něj mohla být třeba budoucí spolupráce státu a církví po chystané odluce. Zákon by podle něj mohl církvím uložit například povinnost auditu či povinnost zveřejňování výročních zpráv.

Už před jednáním se nechala slyšet zástupkyně ČSSD Alena Gajdůšková, že pokud se nepovede dohoda, mohl by si stát ústupek od církví vynutit tím, že jim zdaní finanční náhrady za nevydaný majetek. Gajdůšková naznačila, že ve sněmovně by se k tomu mohla najít vůle.

„Možné je všechno, pokud by se došlo ze strany státu k nějakému silovému řešení, ale to doufáme, že nenastane,“ poznamenal Kraus.

Církve teď chtějí místo s politickými stranami jednat s vládou. Souhlasí jen s věcmi, které se už vyjednaly - tedy se zveřejňováním svého hospodaření. Jsou také ochotny podřídit se finančnímu auditu.

Český rozhlas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme